Tirana/Priština 22. decembra (TASR) - Minister zahraničných vecí Srbska a Čiernej Hory (SČH) sa dnes vyslovil za dialóg medzi vládami v Belehrade a v Kosove.
"Dialóg je nevyhnutný a mal by pokračovať," povedal počas návštevy v Albánsku, prvého pobytu ministra zahraničných vecí od obnovenia vzájomných vzťahov medzi Belehradom a Tiranou z roku 2001. Vzťahy prerušili v apríli 1999 po tom, čo NATO kvôli kosovskej kríze spustilo nálety na vtedajšiu Juhosláviu.
Vzťahy medzi Prištinou a Belehradom sa ešte viac skomplikovali po novembrovom vymenovaní bývalého veliteľa Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK) Ramusha Haradinaja za premiéra juhosrbskej provincie, ktorá je od skončenia konfliktu z rokov 1998-99 pod správou OSN.
Belehrad, ktorý na Haradinaja vydal zatykač v súvislosti zo zabitím kosovskosrbských civilistov, jeho vymenovanie za premiéra označil za "provokáciu". Srbská strana vyzvala šéfa administratívy OSN, aby Haradinaja z postu odvolal, čo však ten odmietol.
Pred nástupom do úradu Haradinaja dvakrát vypočuli vyšetrovatelia prokuratúry haagskeho tribunálu OSN, čo vyvolalo špekulácie, že Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) proti nemu vznesie žalobu.
Haradinaj dnes kosovskému parlamentu predstavil program svojho kabinetu, v ktorom za hlavný cieľ označil získanie nezávislosti pre provinciu. "Náš plán mieri na nezávislý štát Kosovo, keďže to je vôľa ľudu," povedal. Ako dodal, nezávislosť chce dosiahnuť, podľa možností v budúcom roku, najneskôr však v roku 2006.
Populáciu dvojmiliónového Kosova tvoria z 90 percent etnickí Albánci. Konečný štatút provincie zostáva otvorený, OSN ako podmienku pre začatie rokovaní stanovilo splnenie série požiadaviek v oblasti verejného a hospodárskeho života. Či Kosovo podmienky splnilo, by sa malo posúdiť v polovici roku 2005.