Pchjongjang 20. decembra (TASR) - V posledných dňoch zaznamenávajú pozorovatelia náznaky nepokoja na vnútropolitickej scéne komunistickej Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR).
Z ulíc a verejných priestranstiev metropoly Severnej Kórey sa údajne čoraz viac strácajú obrovité portréty severokórejského vodcu Kim Čong-ila a súčasne zmizol aj v poradí druhý najvyšší severokórejský predstaviteľ Čang Sung-tek, ktorý bol Kimovým nástupcom a postupne sa stal jeho rivalom.
Ubúdanie Kimových portrétov potvrdili zahraniční diplomati slúžiaci v Pchjongjangu, KĽDR to však označila za ničím nepodložené klebety. Podľa britských novín The Guardian však portréty mohli odstrániť len dočasne za účelom renovácie.
Veľa naznačuje aj zvýšený počet policajných akcií v uplynulých mesiacoch. Politickí analytici však súčasne tvrdia, že severokórejský režim je ešte dosť silný, aby si udržal svoj charakter stalinistickej diktatúry.
Z KĽDR sa len zriedka dostanú informácie o vnútropolitických záležitostiach do sveta, ale všetko nasvedčuje, že sa v krajine rozpútal zápas o nástupníctvo, napísali britské noviny.
Dohady podporujú aj fámy o príprave atentátu na najstaršieho syna Kim Čong-ila v Rakúsku. Rakúskej polícii sa podľa juhokórejskej tlačovej agentúry Jonhap údajne minulý mesiac podarilo atentát prekaziť, Rakúsko však túto správu o Kim Čong-namovi v nedeľu dementovalo.
Nam pochádza z nelegálneho zväzku severokórejského diktátora, ale prakticky ho prijímali ako možného nástupcu svojho otca. V roku 2001 chcel navštíviť Japonsko s falošným pasom, chytili ho však a vyhostili do Číny. Jeho matka, Song Ho-rim bola v 60. rokoch slávnou herečkou, neskôr žila v západnej Európe a v roku 2002 zomrela v Moskve.
Z oficiálneho Kimovho manželstva pochádzajú dvaja synovia, z ktorých d23-ročný Kim Čong-čul študoval vo Švajčiarsku. Nedávno ho vymenovali na čelo propagandistického oddelenia severokórejskej komunistickej strany.