Washington/Dauhá/Káhira 14. decembra (TASR) - V názoroch na odvysielanú videokazetu s saudským teroristom Usámom bin Ládinom sa svet rozdelil na dva tábory. Zatiaľ čo západné krajiny na čele s USA ho považujú za jednoznačný dôkaz, ktorý sa dá použiť pred súdom, väčšina moslimských krajín naďalej nie je presvedčená o vine bin Ládina na teroristických útokoch z 11. septembra.
Podľa názoru amerických odborníkov na trestné právo je možné videozáznam použiť ako dôkaz v prípadnom procese s bin Ládinom. Denník Washington Post cituje dnes viacerých právnikov, ktorí sa v tejto veci jednomyseľne zhodujú. Podľa nich neexistujú dôkazy, že americká vláda sa dostala k páske nedovoleným spôsobom, že ju manipulovala alebo ju úmyselne nesprávne preložila.
"Prakticky je to priznanie," povedal Eugene M. Propper. Tento právnik obhajoval skupinu teroristov, ktorí pri bombovom útoku v roku 1976 zabili vo Washingtone dvoch ľudí.
V bežnom trestnom konaní by mohli obhajcovia argumentovať, že justičné orgány si záznam zaobstarali nedovoleným spôsobom bez povolenia na prehliadku. Táto námietka by však podľa Washington Postu nemala v prípade videa s bin Ládinom veľkú šancu na úspech. Americká vláda chce totiž tohto teroristu postaviť pred vojenský súd, kde platia iné pravidlá pre zaobstarávanie dôkazov. Prípustné sú všetky indície, "ktoré by podľa zdravého ľudského rozumu mohli mať dôkazný charakter", ale pred civilným súdom by sa nemohli použiť.
Najvyšší súd USA len nedávno konštatoval, že pre zaistenie dôkazov mimo územia Spojených štátov platia iné pravidlá. V procese s istým drogovým dílerom sa mohli použiť dôkazy, ktoré vyšetrovatelia našli v jeho dome v Mexiku bez povolenia na prehliadku.
Podľa amerických právnikov by sa videozáznam s bin Ládinom mohol použiť už v procese s "20. atentátnikom" Zacariasom Moussaouim. "Keby som bol štátny prokurátor a chcel by som ho (Moussaouiho) nielen odsúdiť, ale dosiahnuť trest smrti, pokúsil by som sa ukázať, že je časťou najnebezpečnejšej teroristickej organizácie na svete," povedal Beth A. Wilkinson, prokurátor v procese s oklahomským atentátnikom Timothym McVeighom. Na to by mohol videozáznam americkým prokurátorom dobre poslúžiť, napísal Washington Post.
Aj Moussaouiho právnikom by sa videozáznam mohol zísť. "Existuje celý rad interpretačných možností," uviedla Nancy Hollanderová, bývalá predsedníčka zväzu amerických právnych zástupcov v trestnom procese. Odborníci by mohli argumentovať, že páska je sfalšovaná alebo nemá výpovednú hodnotu. Obhajoba sa môže pokúsiť prezentovať ju ako odbremeňujúci dôkaz.
Pochybnosti o pravosti amatérskeho videa vyjadrili bin Ládinovi príbuzní, ktorí ho nemohli jednoznačne identifikovať. "Video som videla v televízii, ale neviem povedať, či to je on alebo ide o niekoho, kto sa naňho veľmi podobá," povedal bin Ládinov príbuzný z matkinej strany v sýrskom meste Lázikíja agentúre AFP. "V hre je veľa záujmov, ako mám vedieť, či je ten film pravý alebo nie," povedal druhý rodinný príslušník.
Islamský svet nie je ani po odvysielaní videa presvedčený o vine Usámu bin Ládina. "Zďaleka nie je dokázané, že on to prikázal, plánoval alebo financoval," povedal Kamaruddín Džafar, predseda najsilnejšej opozičnej strany v Malajzii, Islam se-Malaysia, agentúre Reuters. "Páska nič nedokazuje."
"Videopásku neskúmal nikto nezávislý. Pre Američanov je ľahké vyrobiť takéto video," cituje Reuters Muhammada Risieka, šéfa radikálneho Islamského obranného frontu v Indonézii.
Podobné názory počuť aj v Egypte. "Väčšina ľudí, ktorí pásku videli, by povedali, že je to nepostačujúci dôkaz. Modernými metódami sa dá vyrobiť všetko," povedal Abú Ilal Madí, predseda strany al-Wasat, denníku Wall Street Journal. Sám však verí, že bin Ládin je vinný.
Videozáznam nepresvedčil ani mnohých obyčajných Pakistancov, povedal Rifát Husajn, vedúci oddelenia strategických štúdií na univerzite v Islamabade. Medzi obyvateľmi Pakistanu koluje iná "zaručená" teória: Bin Ládin je agent CIA, ktorý dal USA iba zámienku na napadnutie Afganistanu.