Brusel/Laeken 14. decembra (TASR) - Belgicko opäť vrátilo na rokovací stôl summitu EÚ v Laekene návrh uznesenia o rozšírení s uvedením desiatich krajín, ktoré by mohli ukončiť rokovania o vstupe na budúci rok. Na základe dnešnej asi 30-minútovej diskusie lídrov EÚ o tejto téme dúfa, že sa ho podarí presadiť.
V texte sa píše, že finančný výhľad do roku 2006 umožní prijatie až desiatich nových krajín, hoci takýto návrh neprešiel pondelkovým zasadnutím ministrov zahraničných vecí. V návrhu, ktorý koluje medzi novinármi, tiež belgické predsedníctvo navrhuje pripomenúť, že podľa Európskej komisie by mohli byť schopné ukončiť rokovania na budúci rok a vstúpiť do EÚ v roku 2004 Slovensko, Česko, Maďarsko, Poľsko, Slovinsko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Malta a Cyprus.
Belgičania sa tak vrátili k predchádzajúcemu návrhu z 8. decembra, s ktorým však v pondelok - najmä pre odpor Francúzska - nesúhlasili šéfovia diplomacií. Z ich zasadania preto vzišiel text, podľa ktorého rozhovory v roku 2002 budú môcť ukončiť krajiny, ktoré "budú pripravené", bez toho, aby bol uvedený ich počet alebo zoznam. Rovnako v pondelkovom texte chýba zmienka, že rozpočet bude stačiť na rozšírenie "až o desať krajín".
Návrh je späť na stole napriek dnešnému vyhláseniu belgického ministra zahraničia Louisa Michela, že uvádzanie počtu krajín nie je dôležité.
Belgické predsedníctvo nadobudlo podľa diplomatov po dnešnej diskusii pozitívny pocit a existuje možnosť, že sa mu podarí text s uvedením počtu krajín do záverov presadiť. Nemenovaný diplomat zdôraznil napríklad skutočnosť, že francúzsky prezident Jacques Chirac dnes "privítal" dokument o rozšírení pripravený Európskou komisiou, zatiaľ čo pondelkové zasadnutie ministrov zahraničných vecí ho iba "vzalo na vedomie".
Napríklad švédsky premiér Göran Persson na tlačovej konferencii povedal, že vymenovanie krajín by bolo "devastujúce" aj pre pripravené, aj pre nepripravené štáty. Dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen však vyhlásil, že z dnešnej debaty vyplynulo, že je realistické mať v ďalšom rozšírení desať krajín.
Aj predseda Európskej komisie Romano Prodi na tlačovej konferencii pred pracovnou večerou tvrdil, že bola absolútna zhoda a jednotnosť lídrov o tom, že rozšírenie až o desať krajín nebude znamenať žiadny problém pre rozpočet EÚ. "Neexistuje však nijaký záväzok, že to bude desať krajín. Môže to byť menej alebo viac," zdôraznil.
Nie je teda jasné, či sa v záveroch summitu v Laekene nakoniec počet krajín objaví alebo nie. Osobitnú zmienku si však vyslúži Poľsko, ktoré sa dozvie, že je "späť na správnej ceste". Rumunsko a Bulharsko dostanú silné povzbudenie, aby pokračovali v pokroku. "Nechceme vyvolávať dojem, že je tu prvá a druhá liga," povedal novinárom belgický premiér Guy Verhofstadt.
(spravodajca TASR) Robert Sermek) pel