Všetka moc je v rukách prezidenta, ktorý si okolo seba vytvoril kult osobnosti.
O 50 parlamentných kresiel sa uchádzalo 131 kandidátov, všetko členov Demokratickej strany - jediného politického subjektu v krajine, na čele ktorej stojí doživotný prezident Saparmurat Nijazov. Niekoľko mandátov dostanú členovia verejných ustanovizní.
Všetci kandidáti oficiálne podporujú Nijazovovu politiku a svoju kampaň zakladali na podpore ideí jeho "posvätnej" knihy Ruchnama, v ktorej stanovil morálnu a duchovnú doktrínu pre občanov.
Napriek tomu, že väčšina z troch miliónov oprávnených voličov sa k úradnej moci stavia rozčarovane, volební činitelia oznámili, že účasť dnes dosiahla 76,88 percenta. Na minulých voľbách sa v roku 1999 zúčastnilo 99,6 percenta voličov.
V metropole Ašchabad väčšina volebných miestností zívala prázdnotou a volební pracovníci chodili s urnami od dverí k dverám. Od rána klopali ľuďom na dvere špeciálni agitátori, aby im pripomenuli konanie volieb. Voličov mali tiež motivovať rôzne darčeky.
Nijazov - bývalý komunistický predák - oslávi budúci rok 20. výročie nástupu do prezidentského úradu v päťmiliónovom na ropu bohatom Turkménsku. Vyhlásili ho za doživotnú hlavu štátu a vytvoril si okolo seba veľkolepý kult osobnosti.
Necháva sa nazývať Turkmenbaši (Otec Turkménov) a jeho portréty zdobia budovy po celej krajine. Jeho zlatá socha v metropole sa otáča, aby stála vždy tvárou k slnku. Po sebe a svojej matke pomenoval aj dni v týždni.
Vláda odmietla pozvať na voľby zahraničných pozorovateľov s tým, že regulárnosť zaistí 200 pracovníkov Národného inštitútu pre demokraciu a ľudské práva, podľa ktorých hlasovanie prebehlo "v prísnom súlade s volebnými zákonmi a medzinárodnými normami".
Nijazov obmedzil vlani právomoci parlamentu. Hlavným legislatívnym orgánom ustanovil 2000-člennú Ľudovú radu, ktorú sám vedie a používa na uzákonenie dôležitých rozhodnutí.