Reforma má zlepšiť fungovanie tajných služieb, ktoré zlyhali pri útokoch z 11. septembra.
"Náš rozsiahly systém tajných služieb bude viac centralizovaný, koordinovaný a efektívny," uviedol Bush. "Umožní nám lepšie plniť našu povinnosť, ktorou je ochrana Američanov."
Zákon, ktorý má čo do rozsahu 563 strán, už predtým schválili obe komory Kongresu. Sprísňuje pohraničný režim a bezpečnosť leteckej prepravy. Vytvára federálne protiteroristické centrum a nového superšéfa tajných služieb. Počas dnešného slávnostného podpisu zákona prezident ešte neoznámil meno kandidáta.
"Najdôležitejším ponaučením z 11. septembra je, že americké tajné služby musia pracovať spoločne ako jedna, centralizovaná inštitúcia," povedal Bush.
Na slávnostnom podpise zákona sa zúčastnili riaditelia CIA a FBI, kongresmani, členovia vyšetrovacej komisie o 11. septembri a príbuzní obetí, ktoré pri útoku na New York a Washington zahynuli.
"Tí, ktorí majú na starosti ochranu Ameriky, musia mať najlepšie možné spravodajské informácie a tieto informácie musia byť tak zhromaždené, aby vytvorili najlepší možný obraz o hrozbách pre našu krajinu," povedal prezident.
Najkontroverznejšou v novom zákona bola novovytvorená pozícia takzvaného nadšéfa tajných služieb. Legislatíva dáva novému riaditeľovi, ktorý bude mať pod sebou CIA a FBI, právomoc rozhodovať o veľkom balíku pridelených štátnych finančných prostriedkov. Ako píše agentúra AP, formulácia jeho právomocí nie je presne určená a bude predmetom debát.
V súvislosti s postom sa objavilo niekoľko mien vrátane riaditeľa CIA Portera Gossa, šéfa národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) generálplukovníka Michaela Haydena, námestníka ministra zahraničných vecí Richarda Armitagea a poradkyňu Bieleho domu pre otázky národnej bezpečnosti Fran Townsendovú.
Nová štruktúra tajných služieb má pomôcť 15 americkým agentúram, aby spoločne lepšie pracovali na ochrane krajiny pred útokmi podobným tým, pri ktorých 11. septembra 2001 zahynulo takmer 3000 ľudí v New Yorku, Washingtone a Pennsylvánii.
Komisia amerického Kongresu, ktorá vyšetrovala útoky z 11. septembra, dospela v správe k záveru, že nesúlad a nedostatok koordinácie medzi tajnými službami prispeli k neschopnosti vládnych predstaviteľov zabrániť útoku. Vláda podcenila nebezpečenstvo, ktoré predstavovala teroristická sieť al-Káida a bola nedostatočne pripravená odpovedať na teroristickú hrozbu.