Praha 17. decembra (TASR) Ministerstvo práce a sociálnych vecí ČR, pod ktoré spadá problematika sociálnych dávok, pozorne sleduje signály o prvých rodinách slovenských Rómov, ktoré získali v ČR trvalý pobyt a spolu s ním aj nárok na sociálne dávky, ktoré sú oproti SR až dvakrát vyššie. Ministerstvo nechce dnešnú situáciu preceňovať, ale v prípade nežiaducej sociálnej migrácie slovenských Rómov vo väčšom rozsahu je pripravené podniknúť konkrétne opatrenia. V rozhovore pre TASR to uviedol český minister práce a sociálnych vecí Zdeněk Škromach.
Každopádne to neberieme na ľahkú váhu, neprajeme si, aby do ČR migrovali ľudia kvôli sociálnemu blahobytu, takpovediac ďbez práceď. Prajeme si, aby do ČR ak niekto príde zo zahraničia prišiel kvôli práci. Pokiaľ tí ľudia prídu kvôli práci, tak s tým nemáme žiaden problém, povedal Škromach.
Pokiaľ by to mal byť nejaký širší alebo väčší rozsah migrácie, tak podnikneme kroky, aby sme takejto migrácii zabránili, dodal minister.
České médiá v uplynulých dňoch upozornili na prvé prípady sťahovania sa početných rómskych rodín z východného Slovenska k príbuzným v ČR, do Ostravy a na sever Čiech, kde bez problémov získajú trvalý pobyt a nárok na sociálne dávky. Úrady pritom vôbec neskúmajú, koľko ľudí v jednom byte býva.
Ako príklad médiá uviedli desaťčlennú rodinu Ladislava Bílého z osady Jaromnice pri Sabinove. Rodina, ktorá má osem detí vo veku od troch do 15 rokov, mala po reforme sociálnych dávok v SR od štátu 10.500 korún, ale v Česku po bezproblémovom získaní trvalého pobytu rodina poberá približne 21.000 Kč (26.250 Sk). Bílý sa presťahoval k svojej matke do dvojizbového bytu, deti chodia do školy a do škôlky a nezamestnaný otec početnej rodiny si teraz údajne hľadá prácu.
Zatiaľ máme informácie, že sa to týka niekoľkých rodín, ktoré sa prisťahovali k iným rodinám. A aj tá kapacita možností získať trvalý pobyt nie je taká jednoduchá ako bola prezentovaná v médiách, upresnil minister.
Opatrenia, ktoré by mohla ČR voči sociálnym turistom zo SR podniknúť, by boli podľa Škromacha v réžii jeho úradu a rezortu vnútra, ktoré by mohlo sprísniť podmienky pre prihlásenia sa cudzincov k trvalému pobytu. Ministerstvo práce a sociálnych vecí by mohlo proti nežiaducim nezamestnaným imigrantom použiť už existujúce nástroje prísnu kontrolu dochádzky detí do školy a splnenie podmienky aktívneho hľadania zamestnania. Ak by adepti sociálnych dávok týmto kritériám nevyhoveli, mohli by príjmovo prepadnúť do kategórie núdze, ktorá nie je taká štedrá ako sociálne dávky.
Každopádne, pokiaľ by to bola účelová migrácia, ktorá by začala výrazne zaťažovať sociálny systém ČR, tak podnikneme kroky, ktoré tomu budú brániť ešte výraznejšie. Skutočne nechceme, aby nám sem migrovali ľudia kvôli sociálnym výhodám. To určite nevítame. A nemyslím si, že by to bolo také jednoduché, ako sa to popisuje, uzavrel minister Škromach v rozhovore pre TASR.