Londýn 17. decembra (TASR) - Krátky spánok vedie k nadváhe a obezite, tvrdia na základe svojho výskumu britskí vedci z Univerzity v Bristole. Hormonálne zmeny spôsobené nedostatkom spánku majú totiž za následok zvýšený apetít.
Štúdia, na ktorej spolupracovali aj americkí vedci, je súčasťou série troch výskumov, ktoré boli nedávno publikované vo vedeckých časopisoch. Všetky tri dospeli k výsledku, že pri spánku kratšom ako osem hodín denne, má človek vysokú pravdepodobnosť zvýšenia hmotnosti.
Britskí vedci skúmali vzorku vyše 1000 dobrovoľníkov. Ich najpodstatnejšie zistenie je, že ak niekto pravidelne spáva len päť hodín, má v organizme o 15 percent viac hormónu ghrelín, než ten, kto spáva aspoň osem hodín.
Ghrelín je len nedávno objavený hormón, ktorý zvyšuje pocit hladu. Tí, čo menej spia, majú aj o 15 percent menej leptínu - hormónu, ktorý naopak pocit hladu potláča.
K podobným výsledkom dospela aj druhá časť výskumu, realizovaná v americkom Chicagu. Vedci z tamojšej univerzity dospeli k záveru, že ľudia, ktorí pravidelne spia iba štyri hodiny, majú o 28 percent viac ghrelínu a o 18 percent menej leptínu než osoby, čo spia aspoň osem hodín.