Brusel 17. decembra (TASR) - Európska únia otvorí prístupové rokovania s Tureckom 3. októbra 2005, avšak za prísnych podmienok, pričom vopred nezaručuje ich úspešné ukončenie v podobe plného členstva. Dohodli sa na tom na pracovnej večeri počas summitu v Bruseli lídri členských štátov.
Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda vyjadril s prísnymi podmienkami spokojnosť. Celý text je dobrý a plne zohľadňuje záujmy Slovenska, povedal na nočnej tlačovej konferencii premiér.
Vyzdvihol, že únia vyslovene označuje rokovania za otvorený proces, ktorého výsledok nemožno zaručiť. To je vec, na ktorej nám záleží najviac, dodal Dzurinda. Zdôrazňovať to podľa neho treba preto, že Turecko je špecifický prípad.
Kým doposiaľ bol začiatok rokovaní vnímaný ako automatické pozvanie za člena a bola to len otázka času, v tomto prípade ten problém je naozaj tak veľký z oboch strán, že je poctivé a správne pri pozvaní povedať, že sice máme spoločný cieľ rozšírenie, ale že sú tu otázniky, ktoré môžu ten koniec priniesť v rôznych modalitách, vysvetlil premiér, prečo SR trvala na otvorenom konci rokovaní.
Spokojný je tiež s tým, že text spomína možnosť dlhých prechodných období, či dokonca trvalých obmedzení pre voľný pohyb osôb. Text tiež pripomína, že rokovania možno prerušiť, ak Ankara poruší demokratické princípy, že ich ukončenie nemôže prísť skôr ako v roku 2014. Podľa Dzurindu môže mať výsledok rokovaní viacero podôb. Dohodnutý text síce nehovorí explicitne o privilegovanom partnerstve s Tureckom, ale predpokladá, že ak sa rokovania nepodarí skončiť plnoprávnym členstvom, bude sa hľadať cesta, ako Turecko čo najviac zakotviť do európskych štruktúr. Ak to niekto nazve privilegovaným partnerstvom, ťažko mu to niekto bude vyvracať, povedal Dzurinda.
Jedným z dôvodov, prečo by Turecko nemuselo dosiahnuť plné členstvo, môže byť podľa premiéra neschopnosť únie prijímať ďalších členov. Dohodnutý text spomína absorbčnú schopnosť únie. Absorbčná schopnosť alebo neschopnosť môže byť dôvod, že nedôjde k plnému členstvu tak, ako ho poznáme doteraz, dodal premiér.
Podľa Dzurindu sa dohodnuté formulácie rodili veľmi ťažko a lídri sa počas štvrtkovej večere vôbec nedostali k ostatným témam, napríklad Chorvátsku alebo finančnej perspektíve.
Jedným z najťažších problémov bolo vyriešiť spor okolo uznania Cypru Tureckom. Pôvodná formulácia, podľa ktorej sa má Turecko zaviazať k prispôsobeniu asociačnej dohody na desať nových členských krajín EÚ, Cypru nestačila.
Nikózia požadovala dodatok, podľa ktorého sa už dnes začne práca na protokole k asociačnej dohode a Turecko sa zaviaže, že protokol podpíše pred začiatkom rokovaní, čím vlastne Cyprus uzná. Rokovania o tejto otázke budú pokračovať aj dnes v noci a počas dňa.
Slovensko na jednej strane presadzovalo prísne podmienky pre Turecko, na strane druhej veľmi podporuje prístupové ambície Chorvátska. Dohodnutý spôsob rokovaní vššak bude platiť aj pre Záhreb. Premiér sa ale neobáva, že by to mohlo chorvátske snahy ohroziť.
Záhreb totiž už dnes plní podmienky EÚ oveľa lepšie ako Turecko, čo text berie do úvahy. Preto si vôbec nemyslím, že postoj voči Turecku komplikuje život Chorvátsku, dodal premiér. (Spravodajca TASR Robert Sermek) roi