Londýn 16. decembra (TASR) - Najradikálnejšiu reorganizáciu armády za posledné desaťročia dnes oznámila vláda Veľkej Británie. Cieľom reformy armády, ktorá pôsobí aj v konfliktných oblastiach Iraku a Afganistanu, je vytvoriť menšie a flexibilnejšie ozbrojené sily schopné čeliť novým hrozbám, vrátane terorizmu.
Kritici týchto reforiem obviňujú vládu z okliešťovania bojových jednotiek v čase prebiehajúcej vojny proti terorizmu.
Britský minister obrany Geoff Hoon dnes poslancom dolnej snemovne oznámil, že reorganizácia predpokladá zrušenie štyroch práporov pechoty. Ich počet sa klesne zo súčasných 40 na 36. Zníži sa aj počet obrnených jednotiek s ťažkou výzbrojou a delostrelecké jednotky v dobe, ktorá vyžaduje pružnejšie vojenské sily. Minister pripomenul, že aj napriek reorganizácii celkový počet príslušníkov zostane na úrovni približne 102.000 osôb.
"Našim cieľom je vytvárať pohyblivejšie a flexibilnejšie ozbrojené sily, jednotky, ktoré možno rýchlejšie rozmiestniť," uviedol Hoon dolnej snemovni.
Hoon ďalej poslancom oznámil, že vláda rozhodla aj o vytvorení multifunkčnej výsadkovej jednotky určenej na podporu špeciálnych jednotiek, ktoré sú dôležité v boji s terorizmom.
Niektoré so zverejnených reorganizačných cieľov - vrátane zlúčenia škótskeho pluku "Black Watch", ktorý sa v týchto dňoch vrátil z Iraku, do nového Škótskeho kráľovského pluku - vyvolali u opozície veľké protesty.
"Je to čierny deň pre naše ozbrojené sily. A dokonca černejší pre hrdé pluky, ktoré sa majú zrušiť," uviedol hovorca konzervatívnej strany a tieňový minister zahraničných vecí Michael Ancram.
"Naše ozbrojené sily si zaslúžia viac a nie zradu takýmto hrozným spôsobom zo strany vlastnej vlády," dodal Ancram.
Minister Hoon dodal, že reorganizácia ozbrojených síl -- ktorá nasleduje po podobnom znižovaní a zlučovaní jednotiek v 60. a 90. rokoch -- berie do úvahy každý aspekt modernej armády vo svetle jej nových úloh v neistom svete.
Odmietol obvinenia, že zlučovanie tradičných jednotiek do mnohopočetných plukov bude znamenať likvidáciu ich stáročných tradícií, ktoré sú základom britskej armády.
"Pluky s veľkým počtom práporov umožnia jednotlivým príslušníkom pohyb medzi prápormi a zároveň aj možnosť udržať a pestovať si príslušnosť k pluku, ktorá je tak dôležitá pre étos armády a bojovú účinnosť," dodal Hoon.
Armádny veliteľ generál Michael Jackson zdôraznil, že už dozrel čas na rozsiahlu zmenu v štruktúre armády. "Polovica pechoty už existuje na takzvanej základni veľkého pluku -- čo je pluk s dvoma prápormi a viac," povedal generál a dodal: "Budeme robiť všetko čo môžeme, aby sme chránili odkaz, históriu, tradície. Ale musíme usporiadať štruktúru vojska pre budúcu generáciu či dve."