Moskva 15. decembra (TASR) - Špióni zo Spojených štátov, Číny a severnej Kórey sú najaktívnejšími spomedzi cudzích agentov, ktorí sa snažia o získanie ruských tajných informácií, uviedol dnes v Moskve riaditeľ Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) Nikolaj Patrušev. S odvolaním sa na ruské tlačové agentúry o tom dnes informovala agentúra AP.
Podľa šéfa FSB, ruská tajná služba odhalila v tomto roku 18 agentov cudzích tajných služieb a chytila šesť priamo pri čine. Riaditeľ FSB ale neprezradil štátnu príslušnosť údajných špiónov.
Patrušev ďalej dodal, že FSB, ktorej predchodkyňou bola KGB, tento rok odhalila 89 ďalších údajných agentov cudzích rozviedok. Trinásť ruských občanov uznali vinnými z prezradenia štátneho tajomstva.
"Operácie cudzích tajných služieb predstavujú reálnu a vážnu hrozbu naším národným záujmom a bezpečnosti štátu," povedal dnes Patrušev, pričom za najaktívnejšie označil tajné služby Spojených štátov, Číny a Kórejskej ľudovodemokratickej republiky.
Niekoľko ruských občanov tiež v posledných rokoch uznali vinnými zo špionáže v prospech USA.
Podľa Patruševa jeho úrad zabránil v Rusku viac ako 200 teroristickým útokom. Dodal, že FSB zostavila zoznam osôb, ktoré predstavujú najväčšiu hrozbu pre bezpečnosť štátu. Na prvých dvoch miestach sa ocitli čečenský poľný veliteľ Šamiľ Basajev a bývalý čečenský prezident Aslan Maschadov.
Basajev sa prihlásil k zodpovednosti za obsadenie školy v juhoruskom meste Beslan a ďalším teroristickým útokom v Rusku, pri ktorých zahynulo viac ako 440 ľudí.
"Vo vzťahu k týmto ľuďom robíme špecifickú prácu. Musia byť neutralizovaní alebo postavení pred súd," citovali Patruševa tlačové agentúry.
Na zozname FSB sa nachádza aj niekoľko ďalších čečenských veliteľov, ktorí sú v súčasnosti v zahraničí, ako napríklad Movladi Udugov.
Patrušev ďalej zverejnil, že v severokaukazskej oblasti vrátane Čečenska v súčasnosti pôsobí asi desať spolupracovníkov siete al-Káida a jeho agentúra pracuje na ich "neutralizácii". Dodal, že FSB "zneutralizovala" tohto roku asi 200 povstalcov, vrátane niekoľkých významných poľných veliteľov.
V súvislosti so správou agentúra AP uvádza akciu dvoch ruských agentov, ktorých v júni odsúdili v Katare k doživotnému väzeniu za vraždu bývalého čečenského prezidenta a lídra vzbúrencov Zelimchana Jandarbijeva. Ten zahynul vo februári v katarskej metropole Dauhá, keď v jeho aute vybuchla nastražená nálož.
Katarské úrady tvrdili, že akcia sa uskutočnila s podporou "ruských najvyšších miest". Rusko však akúkoľvek účasť odmietlo a dodalo, že agenti iba zbierali informácie v súvislosti s terorizmom.