Na vyšetrovaní sa podieľa viac než 4000 agentov FBI, ktorým pomáha miestna a štátna polícia. Čo však táto armáda vyšetrovateľov za ten čas vlastne dosiahla?, pýta sa dnes na svojej internetovej stránke BBC.
Vyšetrovatelia sú zvyčajne skúpi na slovo, ale Mindy Tuckerová, jedna z vysokých úradníčok ministerstva spravodlivosti, je zhovorčivejšia. Podľa nej sa už vie, ako sa útoky pripravovali a realizovali. Nevie sa ale, akú podporu mali únoscovia priamo v USA.
"Každým dňom získavame lepšiu predstavu. Doteraz sme zistili, že na útokoch sa priamo nepodieľalo veľa ľudí. Organizátori síce využili služby veľkého počtu osôb pri príprave atentátov, ale títo ľudia nemuseli vedieť, na čom sa podieľajú."
Podľa novinára denníka New York Times Davida Johnsona, ktorý sleduje vyšetrovanie od samého začiatku, americké úrady viac-menej skončili s vyšetrovaním na domácej pôde a teraz hľadajú dôkazy v zahraničí.
"Najmä v Nemecku sa FBI snaží nájsť ideologické pozadie celého sprisahania, vypátrať, kto za ním stál. Pokúšajú sa odhaliť financovanie tejto akcie, predovšetkým z územia Spojených arabských emirátov a Afganistanu, a dúfajú, že im prípadní prebehlíci vysvetlia podrobnejšie, aká vlastne al-Káida je, a akým spôsobom funguje."
Vyšetrovanie financovania útokov prebiehalo z časti na pôde amerického ministerstva financií. Jeho hovorkyňa uvádza, že ministerstvo zmrazilo účty vo výške zhruba 60 miliónov dolárov, nevie však povedať, koľko financií sa vyšetrovateľom nepodarilo zaistiť, a ani či má jej úrad predstavu, koľko peňazí má Usáma bin Ládin a jeho organizácia k dispozícii.
Jeden z kritikov označil FBI za organizáciu, ktorá bola do 11. septembra tučná, tupá a šťastná. Podľa Johnsona FBI trochu stratila na dôležitosti, pretože americká vláda sa rozhodla, že sa bude spoliehať viac na spravodajské služby a armádu - a tá potrebuje dôkazy len o tom, že útočí na správny cieľ.
Zdá sa, že Spojené štáty chcú predovšetkým odstrániť vinníkov v zahraničí a zabrániť ďalším možným útokom. Vyšetrenie všetkých okolností septembrových atentátov pre ne už tak dôležité nie je, dodáva BBC.