Washington 13. decembra (TASR) - Sean O'Keefe odstúpil dnes z funkcie šéfa amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). V úrade pôsobil štyri búrlivé roky, počas ktorých experti na vesmírne lety zažili aj tragický pád raketoplánu Columbia.
O'Keefe odišiel z NASA do údajne oveľa vyššie plateného postu rektora štátnej univerzity Louisiana State University.
Prezident George W. Bush vymenoval O'Keefa na čelo NASA v roku 2001, aby vyrovnal prekročenie rozpočtu v úrade. Po havárii Columbie, ktorá sa rozpadla krátko po vstupe do atmosféry vo februári 2003 a pripravila o život celú sedemčlennú posádku, však musel O'Keefe väčšinu svojej pracovnej energie presmerovať na iné ciele.
Tragédia, ktorú spôsobilo poškodenie izolačných doštičiek v plášti raketoplánu, si vyžiadala dvojročnú pauzu, počas ktorej úrad úplne zastavil vesmírne lety s ľudskou posádkou. Počas tohto obdobia pracovali jeho experti na revízii technických a bezpečnostných otázok, aby v budúcnosti zabránili podobnej katastrofe. Na marec 2005 pripravuje NASA obnovenie letov raketoplánov.
O'Keefe, ktorý bol obchodným riaditeľom a nie inžinierom, nedávno nesúhlasil s komisiou vedeckých poradcov, ktorí navrhovali vyslať ľudskú posádku pre predĺženie životnosti Hubblovho vesmírneho teleskopu. O'Keefe trval na tom, že takáto servisná misia je príliš riskantná a mali by ju vykonať výlučne roboty.
Začiatkom tohto roku O'Keefe a prezident Bush načrtli víziu amerického vesmírneho projektu, v rámci ktorého sa chcú Spojené štáty vrátiť na Mesiac, vybudovať tam stálu základňu a odtiaľ perspektívne uskutočňovať lety na Mars. Odvážny projekt však, zdá sa, skončil v zásuvke kvôli privysokému rozpočtu.