Kyjev 13. decembra (TASR) - Ukrajinský premiér a kandidát na prezidenta Viktor Janukovyč obvinil dnes USA, že financovaním volebnej kampane jeho konkurenta, opozičného kandidáta Viktora Juščenka zasahujú do vnútorných záležitostí Ukrajiny.
Podľa Janukovyčových slov je cieľom tlaku zo strany Západu vnútiť 48-miliónovej Ukrajine vôľu USA.
"Je zrejmé, že USA zasahujú do vnútorných záležitostí Ukrajiny. Ukazuje sa to na financovaní Juščenkovej kampane. To je neprijateľné," vyhlásil Viktor Janukovyč.
Kandidát, ktorého pred anulovaním druhého kola prezidentských volieb z 21. novembra vyhlásili za ich víťaza, súčasne zdôraznil, že podporuje demokratické hodnoty, ku ktorým sa hlásia USA, ako aj rozvoj spolupráce v kultúrnej a obchodnej oblasti. Rusko zostane vždy strategickým partnerom Ukrajiny, poznamenal. Poprel však, že by udržiaval s Moskvou osobitné politické spojenectvo, respektíve, že by kedykoľvek využíval pomoc akéhokoľvek politika.
Viktor Janukovyč už skôr dementoval na tlačovej konferencii, že by mal čokoľvek spoločného s pokusom o likvidáciu Viktora Juščenka za pomoci jedu. Súčasne priznal, že mu je osobne ľúto kontrahenta, ktorému želá rýchle uzdravenie. Neviem o tom, či mali s tým čosi spoločného tajné služby, povedal a dodal: "Nemám ako premiér do činenia s prácou tajných služieb. Táto oblasť nepatrí do mojich právomocí," zdôraznil a poznamenal, že sa už zasadil o preskúmanie kauzy príslušnými orgánmi.
Americké vládne miesta investovali v uplynulých dvoch rokoch viac ako 65 miliónov dolárov na podporu ukrajinských politických organizácií. Tieto prostriedky však pochádzajú z balíka o objeme miliardy dolárov, ktorý americký rezort diplomacie každoročne investuje na budovanie a upevnenie demokracie vo svete. Podľa amerických oficiálnych zdrojov nedostali ukrajinské politické strany priamo ani jediný dolár.
6 le žab