Jazdecký klub v Čiernej Vode (snímka dole). Majiteľ Slavomír Magál (snímka hore) ho zakladal ako dvadsaťdvaročný. Privyrábal si tak popri štúdiu. Dnes tam má 57 koní. Sú medzi nimi vzácne plemená Furioso, ušľachtilé športové kone, kone súkromných majiteľov i špeciálne cvičené kone na hipoterapiu. Zamestnáva troch stajníkov, správcu, zverolekára, ekonómku, denne tam vypomáhajú desiatky učňov z odborného učilišťa v Ivanke. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ |
Jazdectvo je najvyššia forma komunikácie, hovoria koničkári. Kôň dodáva človeku sebavedomie, a zároveň ho učí pokore. Otázka snobizmu nemá u zanietencov miesto. Podľa jazdcov ide v prípade vášni ku koňom o splynutie dvoch bytostí.
Politik Miroslav Maxon: "Vidieť svet z konského chrbta je najkvalitnejší relax." Herečka Kamila Magálová: "Je to absolútna súhra. Koňa stačí pohladkať a problémy prestanú existovať." Moderátorka Andy Timková: "Kôň je energia, spojenie s prírodou."
Škoda, že taký relax nie je finančne dostupný každému. Vlastníctvo koňa nie je lacnou záležitosťou. Samotný kôň síce nestojí veľa - od 20- do 80-tisíc korún - predražuje sa však každým mesiacom.
Platí sa za stravu, starostlivosť, očkovanie, výmenu kopýt, výstroj, aj za ustajnenie. Výmena podkov vyjde minimálne 1000 korún a musí sa opakovať raz za 6 týždňov, ustajnenie jedného koňa s kompletnou starostlivosťou stojí od 4- do 10-tisíc mesačne.
Niektorí majitelia okrem toho vyžadujú zvláštne požiadavky, medzi ktoré patrí samostatný box, ale aj využívanie solária pre koňa.
Ten sa svojim pánom odvďačuje upokojujúcimi stimulmi.
Jazda na koni alebo prítomnosť koňa pomáha ľuďom s poruchami pohybového ústrojenstva, takým, čo prekonali mozgovú príhodu alebo trpia Downovým syndrómom, upravuje choroby chrbtice a problémy s rovnováhou, je účinná aj pri poruchách správania či drogovej závislosti a oslobodzuje od stresu a psychických tlakov.
(nim)