Brno 12. marca (TASR) - Pokusnú metódu liečby pokročilého štádia rakoviny hrubého čreva a kože - takzvanú devitalizáciu, začali u prvých dvoch pacientov koncom minulého týždňa v Masarykovom onkologickom ústave v Brne.
Podstatou nového spôsobu liečby je podviazanie nádoru, keď lekári operáciou zastavia jeho vyživovanie a nádor odumrie. Pacienti, ktorí majú záujem o liečbu, musia však prísť na vyšetrenie osobne. "Devitalizáciu nemožno robiť cez telefón, každý pacient môže prísť do ambulancie na konzultáciu v ktorýkoľvek pracovný deň," povedal dnes TASR riaditeľ Masarykovho onkologického ústavu Jan Žaloudík.
Získať podrobnejšie informácie cez telefón je podľa neho celkom zbytočné. "Nikto z nás nemôže sedieť pri telefóne a navyše telefonáty nič neriešia," zdôraznil Žaloudík. Každý prípad sa posudzuje individuálne a až na mieste môžu odborníci posúdiť, či je vhodný na devitalizáciu alebo nie. Pre zaradenie do experimentu nejestvujú nijaké poradovníky, zdôraznil riaditeľ ústavu.
O začatí klinického testovania metódy v dovedna štyroch zdravotníckych zariadeniach v ČR rozhodla vedecká rada ministerstva zdravotníctva koncom februára. Formu devitalizácie skúšal niekoľko rokov tím doktora Karla Fortýna v Ústave živočíšnej genetiky Akadémie vied na zvieratách. Operáciám sa podrobilo i niekoľko pacientov s rakovinou vo vrcholnom štádiu. Podľa Fortýna sa podviazaním nádoru spustí v tele imunitná reakcia, ktorá zničí i druhotné nádorové ložiská v tele.
Teraz budú liečbu sledovať okrem brnianskeho i pracovisko pražského IKEMu, Všeobecná fakultná nemocnica v Prahe a Fakultná nemocnica na Bulovke. Počas dvoch až troch mesiacoch by sa v každom z uvedených zdravotníckych zariadení malo operácii podrobiť asi desať pacientov. Potom odborníci začnú analyzovať, či je táto metóda skutočne účinná.
(spravodajkyňa TASR Dana Meissnerová) vk juh