Hamburg 12. decembra (TASR) - Rakúski lekári v sobotu potvrdili, že vodca ukrajinskej opozície Viktor Juščenko bol otrávený dioxínom a nevylúčili ani zavinenie treťou osobou. Otravy jedom sú však už od staroveku obľúbenou metódou, ako sa zbaviť nenávidenej osoby, prípadne konkurenta na ceste za slávou.
Obeťami jedov sa stali mnohí známi vládcovia starého Ríma. Patrí k nim aj cisár Claudius, ktorý panoval v rokoch 41 až 54 n.l. a ktorému vlastná manželka primiešala do jedla prudký rastlinný jed. Obeťou úkladnej vraždy jedom bol údajne aj pápež Hadrián VI. (1522-23). Jed bol bežným "likvidačným" prostriedkom konkurentov v mocnej rodine Borgiovcov, úmrtie hudobného génia Wolfganga Amadea Mozarta sa dáva takisto do súvisu s pôsobením jedu, ktorý mu mal podať jeho neprajník Salieri.
Súčasní traviči majú k dispozícii nielen rastlinné, ale aj chemické jedy. V uplynulých desaťročiach zaznamenala kriminalistika niekoľko záhadných úmrtí, ktoré súvisia s účinkom jedovatej látky.
K mysterióznym prípadom patrí "dáždniková smrť" bulharského disidenta Georgiho Markova v roku 1978. Na londýnskom moste Waterloo poškriabal spisovateľa dáždnikom na nohe akoby náhodou jeden z okoloidúcich. Špička dáždnika bola napustená rastlinným jedom ricín, ktorý spôsobil o štyri dni Markovo úmrtie. Usmrtiť disidenta prikázal vraj niekdajší najvyšší bulharský stranícky a štátny predstaviteľ Todor Živkov, pri plnení rozkazu údajne pomohla sovietska KGB.
KGB a jej predchodkyňa NKVD má s prácou s jedmi svoje skúsenosti. Ešte za čias bývalého Sovietskeho zväzu sa tradovalo, že jed pomohol na onen svet Leninovej manželke Nadežde Konstantinovne Krupskej, básnikovi Vladimírovi Majakovskému a mnohým ďalším.
Na konto úkladných vrážd KGB však možno s určitosťou pripísať otravu ukrajinského exilového politika Leva Rebeta v roku 1957 a jeho krajana Stefana Banderu, ktorý umrel za záhadných okolností o dva roky neskôr. Za ich násilnú smrť pomocou pištole s otravným plynom odsúdil súd v Nemecku dôstojníka KGB Bogdana Stašinského na osem rokov väzenia.