Tokio 12. decembra (TASR) - Japonské sankcie voči Severnej Kórei by mohli mať krutý dopad na izolovaný komunistický režim a viesť k definitívnemu zvrhnutiu diktátora Kim Čong Ila, ak sa Čína pripojí k tlaku na Pchjongjang, aby sa vzdal svojho jadrového programu.
Ako dnes uviedol člen vládnucej japonskej Liberálnodemokratickej strany (LDP) Šinzo Abe, Kim by sa mohol vyhnúť tomuto scenáru, ak by nasledoval príklad líbyjského lídra Muammara Kaddáfího. Ten pred rokom povedal, že jeho krajina sa vzdá programov pre zbrane hromadného ničenia a umožní inšpektorom OSN, USA a Británie navštíviť svoje zariadenia.
"Ak si nezvolí túto možnosť, potom môže dôjsť k zmene režimu. Musí si to uvedomiť," povedal Abe v debate na televíznej stanici Asahi.
Abe, ako úradujúci generálny tajomník liberálnych demokratov, však nespresnil, ako by mohlo dôjsť k odstaveniu Kima od moci. Argumentoval však, že ekonomické sankcie, uprednostňované mnohými Japoncami, by zasadili ťažkú ranu schudobnenému štátu.
Na japonského premiéra Džuničira Koizumiho zároveň rastie tlak, aby zamedzil severokórejským lodiam prístup do japonských prístavov, zakázal prevody hotovosti do komunistického štátu alebo uvalil iné sankcie v snahe primäť Pchjongjang k vydaniu informácií o Japoncoch unesených severokórejskými agentmi v 70. a 80. rokoch.
LDP a výbor dolnej komory parlamentu prijali v piatok nezávislé rezolúcie vyzývajúce na zmrazenie humanitárnej pomoci Severnej Kórei a na hrozbu ekonomických sankcií, ak sa nedosiahne pokrok.
V prípade, že by sa Čínu, najväčšieho obchodného partnera Severu, podarilo presvedčiť, aby sa pripojila k úsiliu proti zbrojeniu, "režim Severnej Kórey by sa okamžite zmenil", uviedol Abe. Ako dodal, Čínu by bolo možné dotlačiť k sankciám sponzorovaným OSN, ak Pchjongjang nebude adekvátne reagovať na šesťstranné rokovania zamerané na zastavenie severokórejského programu vývoja jadrových zbraní.