Rím 10. decembra (TASR) - Súčasný taliansky premiér, mediálny magnát Silvio Berlusconi zamestnáva taliansku justíciu už viac ako jedno desaťročie. Spektrum obvinení voči nemu siaha od obvinenia z krivej prísahy cez falšovanie účtovných dokladov a daňové podvody až po trestný čin podplácania.
V roku 1990 odsúdil súd Berlusconiho za krivú prísahu pri výpovedi o jeho príslušnosti k slobodomurárskej lóži P2. Rozsudok potvrdil aj odvolací súd, jeho vykonanie zmarila amnestia.
V decembri roku 1997 odsúdili Berlusconiho kvôli falšovaniu finančných dokladov pri kúpe požičovne filmov Medusa v 80. rokoch na 16 mesiacov väzenia. Po odvolacom a kasačnom procese v roku 2000 nasledoval oslobodzujúci rozsudok, ktorý sudcovia zdôvodnili "preukázanou nevinou."
V júli 1998 odsúdili Berlusconiho kvôli podplácaniu finančných úradníkov na 33 mesiacov väzenia. Príslušný odvolací a kasačný súd označil Berlusconiho čin za premlčaný.
Takisto v júli 1998 odsúdil súd Berlusconiho za nezákonné financovanie politických strán na 28 mesiacov väzenia. Rozsudok zrušili o rok neskôr. V tomto prípade išlo o zaslanie v prepočte približne 400 miliónov eur na čierne kontá bývalého socialistického premiéra Bettina Craxiho.
Z podvodov a korupcie obžalovali Berlusconiho aj v rokoch 1999, 2001 a 2002. Tieto činy podliehali buď amnestii alebo ich odvolacie súdy označili za premlčané.
V najnovšom procese proti Berlusconimu išlo o potravinársky koncern SME, ktorý bol v 80. rokoch ešte majetkom štátu a ktorý chcel od štátneho holdingu IRI odkúpiť v roku 1985 priemyselník Carlo De Benedetti.
Kým De Benedetti sa o kúpe koncernu dohodol s vtedajším predsedom IRI Romanom Prodim (neskorším predsedom Európskej komisie), požiadal vtedajší taliansky premiér, socialista Bettino Craxi svojho priateľa a spojenca Berlusconiho o pomoc. Tá spočívala v tom, že Berlusconi mal ponúknutím vyššej sumy zabrániť predaju koncernu SME. Berlusconi síce záujem o holding nemal, napokon sa ale rozhodol Craximu pomôcť a prekrížil podnikateľské plány De Benedettiho. Následný súd o náhradu škody De Benedetti prehral. Vyšetrovatelia zastávajú názor, že Berlusconi a jeho advokáti mohli príslušných sudcov podplatiť a kúpiť si tak výsledok vo svoj prospech.
Advokáti Silvia Berlusconiho označili dnešný oslobodzujúci rozsudok nad svojím mandantom za víťazstvo práva, sklamanie vyjadril známy taliansky kriminalista Antonio Di Pietro, ktorý viedol vyšetrovanie Berlusconiho korupčnej aféry v roku 1994.