Varšava 8. decembra (TASR) - Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda dnes pricestoval do poľskej Varšavy na stretnutie s kolegami z členských krajín Vyšehradskej štvorky (V4).
Premiéri Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska, ktoré zoskupeniu od 1. júla 2004 do 30. júna 2005 predsedá, budú hovoriť o regionálnej spolupráci V4 a možnosti koordinácie ich aktivít v rámci EÚ. Rokovania sa budú týkať aj pomoci pri obnove Vysokých Tatier, tzv. finančnej perspektívy EÚ na roky 200713 a transatlantickej spolupráce.
Po spoločných rokovaniach premiéri V4 absolvujú pracovnú večeru za účasti rakúskeho kancelára Wolfganga Schüssela a slovinského premiéra Janeza Janšu.
Rozpočtový plán EÚ na roky 2007-13 je predmetom sporu medzi starými a novými členskými štátmi únie. Holandské predsedníctvo pod tlakom niektorých starých krajín, ktoré dnes poberajú vysokú podporu z európskych fondov, prepracovalo návrh východísk a princípov pre ďalšie rokovania tak, aby kládli menší dôraz na potreby nových štátov. Najnovší návrh záverov summitu na rozdiel od pôvodného už neobsahuje odkaz na solidaritu ako vedúci princíp pri rozdeľovaní fondov ani nezdôrazňuje "osobitné potreby" nových krajín.
Návrh, ktorý musí byť schválený jednohlasne, potvrdzuje cieľ dosiahnuť politickú dohodu o novej finančnej perspektíve do júna 2005, čo mnohí - vzhľadom na hlboké rozdiely medzi členskými štátmi - považujú za takmer nemožné.
Na stole je zatiaľ návrh Európskej komisie, ktorý počíta so zachovaním limitu výdavkov na úrovni 1,24 percenta HDP únie a s priemernými ročnými výdavkami v období 2007-13 na úrovni 1,14 percenta.
Návrh podporuje pomerne veľká skupina krajín, najmä nových a chudobnejších. Proti sa otvorene stavia šesť "čistých prispievateľov", ktorí platia do spoločného rozpočtu viac peňazí ako z neho čerpajú. Táto skupina - Británia, Holandsko, Nemecko, Švédsko, Rakúsko a Francúzsko, a podľa najnovších informácií aj Cyprus - žiada zmrazenie výdavkov na úrovni jedného percenta HDP.
Štátny tajomník slovenského ministerstva financií Vladimír Tvaroška v utorok po stretnutí ministrov financií únie povedal, že vláda SR v januári prijme aktualizované stanovisko k finančnej perspektíve. Vyslovil predpoklad, že výsledkom bude kompromis medzi dvoma hraničnými úrovňami.
Holandský minister Gerrit Zalm na stretnutí varoval, že rýchla dohoda by mala byť hlavne v záujme tzv. čistých poberateľov, keďže jej odkladanie by mohlo znemožniť čerpanie peňazí hneď od začiatku roku 2007.