Haag/Belehrad 6. decembra (TASR) - Americký vyslanec pre otázky vojnových zločinov Pierre-Richard Prosper dnes ostro kritizoval srbského premiéra Vojislava Koštunicu za to, že nerobí dosť pre zatknutie hlavných podozrivých z vojnových zločinov. Podľa Prospera Belehrad preukázal "nulovú spoluprácu" s haagskym tribunálom OSN.
Prosper po stretnutí s prokurátormi tribunálu v Haagu dodal, že nedostatočná spolupráca Srbska ohrozuje plány na ukončenie procesov do roku 2008 a že pôsobenie Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) bude možno treba predĺžiť. Podľa súčasných plánov má ICTY ukončiť svoju činnosť do roku 2010.
ICTY od Belehradu žiada predovšetkým vydanie bývalého bosnianskosrbského generála Ratka Mladiča a skupinu policajných a armádnych generálov obžalovaných v súvislosti s kosovským konfliktom.
"Spolupráca je nulová a zodpovednosť za to nesie premiér. Situáciu srbskému ľudu sťažuje, lebo nežiada svoje (bezpečnostné) služby a nepožaduje od nich, aby zatkli hľadaných," povedal Prosper.
Koštunica tvrdí, že je ochotný požiadať srbských obžalovaných, aby sa vzdali dobrovoľne, odmieta však ich násilné vydanie do Haagu. Argumentuje, že ich vydávanie by mohlo ohroziť stabilitu krajiny. Prozápadný srbský prezident Boris Tadič a minister zahraničných vecí Srbska a Čiernej Hory (SČH) však Koštunicove vyhlásenia označujú za zámienku pre nečinnosť.
Srbský minister Zoran Lončar, ktorý vedie vládny výbor pre spoluprácu s ICTY, odmietol Prosperovu kritiku a prisľúbil, že Srbsko splní svoje záväzky voči tribunálu.
"Srbsko splní svoje záväzky voči haagskemu tribunálu ako stabilný a demokratický štát," povedal Lončar, ktorý pripomenul dva nedávne prípady, keď sa ICTY vzdali dvaja bosnianski Srbi obžalovaní v súvislosti s bosnianskou vojnou z rokov 1992-95. Dodal, že od začiatku roku 2002 srbské úrady vydali do Haagu, alebo presvedčili, aby sa dobrovoľne vzdali, viac ako 20 podozrivých.