Holandský minister zdravotníctva Hans Hoogervorst dnes po rokovaní s rezortnými kolegami z EÚ v Bruseli varoval, že pandémia hrozí Európe skôr ako neskôr.
Vracia sa každých 20-30 rokov a posledná tu už bola dosť dávno. Je preto pravdepodobné, že Európu v blízkej budúcnosti zasiahne, povedal na tlačovej konferencii.
Komisár pre zdravie Markos Kyprianu vyzval členské štáty, aby príprava na pandémiu bola pre ne prioritou. Otázka nestojí, či pandémia Európu zasiahne, ale kedy ju zasiahne, upozornil.
Epidémia chrípky zasahuje rôzne krajiny prakticky každý rok, vírus sa však približne každých 30-40 rokov mení, existujúce očkovacie látky prestávajú byť účinné a nastáva pandémia.
Najväčšou bola tzv. španielska chrípka, ktorá si v roku 1918 vyžiadala asi 40 miliónov obetí, menšieho rozsahu boli ázijská chrípka v roku 1957, hongkonská chrípka v roku 1968 a ruská chrípka v roku 1977.
Ministri EÚ dnes preto zdôraznili potrebu koordinovať svoje úsilie a spolupracovať. V centre pozornosti by mali byť dva hlavné problémy: príprava na vývoj účinnej vakcíny, ktorý v prípade pandémie trvá kvôli novému podtypu vírusu dlhšie (asi jeden rok), a výroba účinnej antivírusovej látky, ktorá môže pomôcť, kým nie je k dispozícii nová očkovacia látka. Problémom je, že v Európe je len jeden výrobca osvedčeného antivirotika.
Štátny tajomník ministerstva zdravotníctva SR Ján Gajdoš zdôraznil tri kľúčové prvky boja proti chrípke: monitoring vývoja ochorenia na Slovensku i v susedných štátoch, predzásobenie dostatočným množstvom liekov a dostatočné zásoby vakcinačnej látky, čo je v období pandémie veľmi zložité.
Na to musí mať Slovensko vždy dostatok peňazí, pretože si treba uvedomiť možné obrovské škody na ľudskom zdraví aj v národohospodárskom ponímaní, povedal novinárom.
Myslí si, že Slovensko je stále aktuálne pripravené aj z hľadiska monitoringu, dostatočného množstva liekov, ale aj dostatočného predzásobenia vakcinačnými látkami.