Predpovedá to bývalý holandský komisár Frits Bolkestein, ktorý otvorene vystupoval proti začatiu rokovaní s Ankarou.
Podľa exkomisára mnoho lídrov členských štátov EÚ bolo proti členstvu Turecka, ale nevedeli, ako celý proces zastaviť. Ak by sa konalo prísne tajné hlasovanie, či už v Európskej komisii alebo medzi lídrami členských štátov, len malá menšina by bola za prijatie Turecka, povedal Bolkestein denníku De Volkskrant.
Usúdil, že zrejme len britský premiér Tony Blair a nemecký kancelár Gerhard Schröder, ktorý potrebuje hlasy veľkej tureckej prisťahovaleckej komunity v Nemecku, sú skutočne za prijatie Turecka do únie.
Ak summit 16.-17. decembra skutočne rozhodne o otvorení rokovaní s Ankarou, celý proces môže byť podľa Bolkesteina omnoho kratší, ako 10 či 15 rokov, ktoré mnohí predpovedajú.
Ankara podľa neho veľmi rýchlo pristúpi na mnohé požiadavky EÚ a bude trvať na urýchlení rokovaní. Ktorákoľvek členská krajina, ktorá sa bude snažiť proces spomaľovať, sa dostane pod obrovský tlak podnikateľskej loby, aby členstvo Turecka podporila. Neprekvapilo by ma, keby sme čelili členstvu Turecka o päť rokov, predpovedal Bolkestein.
Exkomisár však pripomenul, že v niektorých krajinách sa bude o prijatí Turecka rozhodovať v referendách a očakáva, že Francúzsko prijatie Turecka do EÚ v ľudovom hlasovaní určite odmietne. Bolkestein tiež usúdil, že povolebná kríza na Ukrajine zvýšila tlak na potrebu dať tejto krajine jasnú perspektívu budúceho členstva. Ak vezmeme Ukrajinu, čo urobíme s Bieloruskom, Moldavskom, Gruzínskom? Ani nehovoriac o západnom Balkáne. Inými slovami, o 20 rokov budeme mať 40 členských štátov. Celá únia sa oslabí na obyčajnú zónu voľného obchodu, uzavrel svoje predpovede bývalý holandský eurokomisár.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh