SME

Mars: Voda určite, život možno

Washington/Berlín 6. decembra (TASR) - Od januára 2004 putujú po Marse malými krokmi marsochody Opportunity a Spirit. V najnovšom čísle časopisu Science ...

Washington/Berlín 6. decembra (TASR) - Od januára 2004 putujú po Marse malými krokmi marsochody Opportunity a Spirit. V najnovšom čísle časopisu Science vyšlo 11 článkov od 122 vedcov, ktoré hodnotia údaje zaslané v prvých troch mesiacoch vozidlom Opportunity. Tie by sa dali zhrnúť takto: Voda na Marse kedysi určite bola, ale či tam existoval aj život, sa stále nedá jednoznačne povedať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obidva marsochody prešli na planine Meridiani vyše 5,7 kilometra, čo je asi päťnásobok pôvodného plánu. Svoju životnosť prekročili už viac ako trojnásobne - a stále môžu pokračovať vo výskume.

SkryťVypnúť reklamu

Indície o tom, že minulosť Marsu bola "mokrá", priniesol Alfaröntgenový spektrometer (APXS) roveru Opportunity, ktorý skúma chemické zloženie prachu a skál na Marse. Nachádza sa na pohyblivom ramene a tak sa dá umiestniť na vopred vybraté miesto. Podľa nemeckých vedcov z Ústavu Maxa Plancka pre chémiu prístroj zistil prítomnosť veľkého množstva sírnatých usadenín, sčasti vysoký obsah brómu v sedimentačných horninách a našiel guľôčky obsahujúce minerál hematit. Hematit vzniká iba v oxidujúcom a vodnatom prostredí.

Prudké pieskové búrky na Marse pravidelne prepravujú a premiešavajú prach z rôznych končín planéty. Prachom tam je pokryté prakticky všetko. Prvá analýza prachu spektrometrom APXS po pristátí v 20-metrovom kráteri Eagle preto priniesla podobné výsledky chemického zloženia ako v prípade Spiritu, ktorý skúma kráter Gusev na opačnej strane rovníka. Nápadné boli iba zvýšené množstvá železa (20 hmotnostných percent), mangánu a niklu.

SkryťVypnúť reklamu

Obohatenie železom vysvetlila druhá analýza marťanského prachu. Ukázala, že prach obsahuje minerál hematit, čo potvrdili aj merania Mössbauerovým spektrometrom (MIMOS II). Tento prístroj dokáže objaviť minerály s obsahom železa. Planina Meridiani je ďalej pokrytá guľôčkovými zrnkami, ktoré dostali prezývku "Blueberries" (čučoriedky). Tieto zrniečka tvorí v drvivej miere hematit, v ktorom sa železo vyskytuje vo svojej najvyššom, trojmocnom oxidačnom stupni.

Ešte presvedčivejší dôkaz, že v tejto oblasti bola kedysi voda, poskytol výskum svetlých skalných útvarov v kráteri Eagle, ktoré z jeho dna vyčnievajú do výšky 30-50 centimetrov. APXS zistil štvornásobne vyšší obsah síry v porovnaní s prachom. Po obrúsení skál do hĺbky päť milimetrov spektrometer nameral najvyššiu známu koncentráciu síry na Marse - 9,9 hmotnostného percenta.

SkryťVypnúť reklamu

Mössbauerov spektrometer potom objavil minerál jarozit, hydratizovaný síran železnato-draselný. Jeho množstvo však nestačí na vysvetlenie vysokého obsahu síry v skalách. Hlavným zdrojom síry musí byť síran horečnatý, ktorý sa na Zemi vyskytuje v soľných ložiskách.

Prekvapujúci bol aj nález brómu na niektorých miestach v koncentráciách 110-440 mikrogramov na gram a jeho zvýšená koncentrácia vo vzťahu ku chlóru. Vzorky prachu mali obsah brómu iba 20-30 mg/g a pomer chlór/bróm, aký poznáme z chondritov a marťanských meteoritov.

Svetlé skalné formácie sa od tmavších vzoriek prachu odlišujú v prvom rade vysokým obsahom síranov, resp. solí. Je to istý nepriamy dôkaz toho, že miesto na planine Meridiani, kde Opportunity pristál, bolo kedysi pokryté vodou, ktorá po sebe zanechala usadené horniny s obsahov síranov. Voda však bola zrejme príliš agresívna na to, aby v nej mohol existovať život.

SkryťVypnúť reklamu

Rozdielny obsah síranov a chloridov v horninách v porovnaní s prachom sa dá vysvetliť ich odlišnou rozpustnosťou. Chloridy a najmä bromidy sú veľmi ľahko rozpustné a tým aj mobilnejšie ako sírany. Takýto scenár sedimentačného procesu, do ktorého stále zasahoval naviaty prach, sa musel viackrát zopakovať počas dlhého časového obdobia. Vrstvy usadených hornín so síranmi sú obohatené tými prvkami, ktoré mohla v mokrých fázach priniesť napríklad voda.

Keď rover Opportunity po necelých 60 marťanských dňoch opustil kráter Eagle, narazil na piesočnatej planine na kameň, ktorý dostal meno Bounce Rock, pretože v jeho blízkosti je vidieť stopy nárazu (bounce) pristávacieho airbagu. Je to sopečný kameň, ktorý má chemické a mineralogické zloženie typické pre niektoré "marťanské meteority" nájdené na Zemi. Takáto podobnosť nebola na Marse doteraz zistená. Keďže Bounce Rock zo svojho okolia "vytŕča", vedci sa domnievajú, že ho vymrštilo z impaktného krátera, ležiaceho 75 kilometrov juhozápadne od krátera Eagle.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 455
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 097
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 696
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 661
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 030
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 088
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 735
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 562
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Na výsluch predvolali aj ďalšie osoby.


TASR
Ilustračné foto

Preplnenosti sa pripisuje vysoký počet úmrtí, vlani ich bolo osem.


TASR
Polícia použila na rozohnanie demonštrantov slzotvorný plyn, gumové projektily a vodné delo.

Úrady zatkli desiatky zamestnancov samosprávy v rámci vyšetrovania Imamogla.


TASR
Ruský prezident Vladimir Putin a severokórejský vodca Kim Čong-un počas stretnutia v júni 2024 v Pchjongjangu.

KĽDR a Rusko sa pripravujú na slávnostnú ceremóniu.


TASR 3

Sportnet

Na snímke fanúšikovia Spartaka počas odvety semifinále Slovenského pohára FC Spartak Trnava - ŠK Slovan Bratislava.

Vo finále pohára sa stretnú MFK Ružomberok a FC Spartak Trnava.


Slovenskí hokejisti v príprave na MS v hokeji 2025.

Prečítajte si odpovede na časté otázky o MS v hokeji 2025, ktoré hostí švédsky Štokholm a dánsky Herning.


Matej Balciar.

Matej Balciar oblieka dres 1.FC Slovácko.


Fínsky hokejista Valtteri Filppula.

Fínsky center odohral v NHL viac ako 1000 zápasov, reprezentáciu doviedol k zlatu na MS aj ZOH.


SkryťZatvoriť reklamu