Privatizácia ako predpoklad slobodného trhu je jedným z hlavných výdobytkov novembra 1989. Napriek tomu ju vtedy nepripúšťal ani tribún revolúcie Milan Kňažko. V prvej slobodnej televíznej diskusii v roku 1989 povedal: "Nikto predsa nechce, aby Slovnaft vlastnil nejaký Jožko Mrkvička. Preboha, to nie!" Dnes na svojich slovách trvá.
"Už vtedy som si myslel to, čo sa napokon naplnilo - že privatizácia nemôže byť spravodlivá. Nakoniec však bola ešte aj katastrofálne politicky zneužitá," povedal Kňažko SME. "Prosperujúce podniky často dostávali ľudia, ktorí ich vykradli alebo s obrovským ziskom predali. Milióny ľudí, ktorých socializmus 40 rokov okrádal, si nezaslúžili takéto flagrantné porušovanie všetkých zásad morálky."
S Kňažkovými slovami sa dá v mnohom súhlasiť. Treba však pripomenúť, že on sám bol ministrom troch vlád - Vladimíra Mečiara, Jozefa Moravčíka i Mikuláša Dzurindu. Čo na tieto vyjadrenia hovoria politickí kolegovia?
Bývalý spolustraník Milana Kňažka z SDKÚ Ivan Mikloš argumentuje, že privatizácia pod jeho gesciou priniesla štátu maximálny profit: "O tom, že v našej ekonomike nastala po roku 1998 podstatná zmena, svedčia nielen výsledky, ale i spôsob privatizácie. Kým podniky ako VSŽ či Nafta Gbely boli sprivatizované bez spravodlivej súťaže, privatizácia v posledných rokoch prebiehala v otvorených tendroch."
Ján Čarnogurský, jeden z predsedov slovenskej vlády, hovorí: "Za môjho šéfovania kabinetu mali vo všetkých prípadoch záujem o privatizáciu samotné podniky, ktoré si hľadali strategického partnera. K tomu dochádzalo práve privatizáciou. Žiadna nespokojnosť dovtedajších vlastníkov sa v súvislosti s privatizáciou nevyskytla."
Pavol Rusko reaguje: "V tejto súvislosti mi napadol jeden film - Pozri, kto to hovorí. Pán Kňažko bol celé roky v politike, pričom väčšinu času strávil vo vládnej koalícii i priamo vo vláde. Myslím, že by mal cítiť pocit zodpovednosti za to, že dnes kritizuje stav, ktorý je aj jeho pričinením taký, aký je."
Ako jediný s Kňažkom paradoxne súhlasí minister Mečiarovej vlády Vojtech Tkáč: "Privatizácia je rovnako nespravodlivá ako bolo znárodnenie. Ak je niečo v súlade s platným právom, neznamená to, že sa postup podľa zákona nemôže chápať ako nespravodlivosť. Po rozbehnutí vlastníckych prevratov ani jedna vláda neprivatizovala v rozpore s platným právom, ale ťažko bolo v tomto procese objaviť spravodlivosť."
Treba dodať, že práve za Mečiarovej vlády bol sprivatizovaný v úvode spomínaný Slovnaft, ale a i Nafta Gbely či veľký podiel vo VSŽ.
A čo si o kritike privatizácie z úst exministra myslí politológ Samuel Abrahám?
"Privatizácia bola absolútne nevyhnutná. Jej proces mal spočiatku korektnú formu výhodnú pre štát i pre nových vlastníkov. Neskôr sa to zvrhlo na systém rozdávania mnohomiliardového majetku politickým spriaznencom - a to práve v časoch, keď bol Milan Kňažko pri moci. Jej zdegenerovanie nie je ani tak zlyhaním mocenských elít, ako dôsledkom nepripravenosti na rýchly pád totality. Len veľmi málo ľuďom bolo jasné, čo znamená pád komunizmu z ekonomického hľadiska."
Autor: BRAŇO DOBŠINSKÝ