Pre objektívnosť treba povedať, že podnikateľ Dušan Kollár vložil do kultúry a športu v meste Banská Štiavnica nemálo peňazí. Udelenie výročného ocenenia jeho osobe sa však stretlo s rozpornými reakciami. Pamiatkari sú totiž presvedčení, že poškodil kultúrnu pamiatku, z ktorej si urobil súkromnú haciendu.
V nej sa pri príležitosti návštevy monackého princa Alberta konalo veľké spoločenské podujatie. Podnikateľ má úzke kontakty na kniežaciu rodinu Grimaldiovcov. Také isté podujatie sa konalo počas návštevy bývalého prezidenta Rudolfa Schustera v Banskej Štiavnici. Aj s ním mal podnikateľ nadštandardné vzťahy.
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Pamiatkari zo Štiavnice kritizujú kontroverzného podnikateľa Dušana Kollára za to, že poškodil kultúrnu pamiatku - spravil si z nej haciendu s bazénom
Pamiatkari Banskej Štiavnice sú nahnevaní. Ich výčitky patria kontroverznému slovensko-monackému podnikateľovi Dušanovi Kollárovi. Ten kúpil začiatkom 90. rokov schátralý chudobinec a premenil ho na luxusnú haciendu s bazénom. Ide pritom o kultúrnu pamiatku, ktorá stojí na území pamiatkovej rezervácie.
Spolok Banská Štiavnica 91 podal na Kollára z toho dôvodu trestné oznámenie za zneužitie vlastníctva. Vyšetrovanie nepreukázalo poškodenie pamiatky a bolo zastavené. Pamiatkari však dodnes tvrdia, že podnikateľ stavbe ublížil. Argumentujú, že pri rekonštrukcii dal otĺcť cenné renesančné fasády a odstrániť vzácne trámové stropy.
Kollár tak urobil napriek tomu, že v Banskej Štiavnici trávi len pár týždňov v roku.
Štiavnicu sprístupnil i Rezešovi
Názory na aktivity Dušana Kollára v Štiavnici sa rôznia. Jedni striktne trvajú na dodržiavaní zásad pamiatkovej starostlivosti pri prestavbe historických objektov, iní sú ochotní tolerovať záchranu pamiatky aj za cenu sporných krokov.
Kollárovi sa do mesta podarilo prilákať solventnú klientelu, ktorá bola ochotná do starých objektov investovať nemalé peniaze. Medzi prvými išlo o nebohého železiarskeho magnáta Alexandra Rezeša.
Ten urobil s domom to isté, čo Kollár s chudobincom. Proti sebe postavil odborníkov výstavbou bazéna vo vzácnom renesančno-barokovom dome na Trojičnom námestí. K súdnemu procesu pre zlý Rezešov zdravotný stav neprišlo.
Sporný držiteľ mestskej ceny
Niektorých Štiavničanov preto prekvapilo, keď pred pár týždňami Kollár získal jednu z výročných cien mesta.
Podľa zdôvodnenia mestského zastupiteľstva ju dostal "za priamu a sprostredkovanú záchranu viac ako 40 objektov v mestskej pamiatkovej rezervácii, za trvalú podporu kultúrnych akcií mesta a za sprostredkovanie návštevy monackého princa".
Poslanec mestského zastupiteľstva Juraj Čabák hlasoval za udelenie ceny z nasledujúcich dôvodov: "Na rozdiel od iných laureátov minimálne jeden objekt zrekonštruoval. Mám na mysli práve bývalý dom dôchodcov. Tým, že ho kúpil a zaplatil milión korún, získal sa základný balík na adaptáciu bývalej nemocnice na Povrazníku."
O ďalších štyridsiatich objektoch, ktoré mal Kollár zachrániť, sa veľa nevie. Regionálne periodikum Štiavnický život dostalo od mesta v tej veci vyhýbavú odpoveď. Sú v nej síce uvedené ulice a počty opravených domov na nich, chýbajú však presné čísla domov či ich pomenovania.
Ešte jedna kauza: pokus o sporný prevod
Za sporný považujú niektorí Štiavničania aj prevod starej budovy takzvanej Hornej nemocnice pre spoločnosť Spectrum a jej následný predaj v prospech Slovenských telekomunikácií. Prevod z majetku mesta bol schválený bez pozemkov, po obnove do dvoch rokov by boli pozemky predané po 100 korún za štvorcový meter.
Pri prevode zo Spectra na Slovenské telekomunikácie sa však zistilo, že aj pozemky pod objektmi sú zapísané na Spectrum a pritom k tomu neexistovalo uznesenie mestského zastupiteľstva ani kúpna zmluva. ST ich teda nemohli nadobudnúť, preto sa zakrátko objavil na zastupiteľstve návrh na dodatočné schválenie predaja pozemkov približne za 150 Sk za štvorcový meter.
Zastupiteľstvo to neschválilo a cenu neskôr zdvihli. (eta)