Praha 5. decembra (TASR) Prvým podpredsedom českej opozičnej Občianskej demokratickej strany (ODS) sa dnes v Prahe stal poslanec Petr Nečas, doterajší radový podpredseda tejto pravicovej strany.
Nečas sa postaral o jedno z mala prekvapení 15. kongresu ODS, pretože za favorita na post prvého podpredsedu ODS bol považovaný pražský primátor Pavel Bém.
V prvom kole volieb prvého podpredsedu získal Bém 157 hlasov, Nečas 146 a stredočeský hajtman Petr Bendl 78 hlasov. V druhom kole dalo hlas Petrovi Nečasovi už 197 delegátov, kým Pavlovi Bémovi iba 180.
Staronovým predsedom ODS, ktorá dlhodobo vedie rebríčky volebných preferencií a chce vyhrať parlamentné voľby v roku 2006, je Mirek Topolánek. Nové vedenie ODS bolo zvolené na dva roky. ODS v roku 2004 vyhrala v ČR už troje voľby do Európskeho parlamentu, krajské voľby a do tretiny Senátu. Preferencie ODS pre voľby do Poslaneckej snemovne sa pohybujú na úrovni nad 30 percent, s veľkým náskokom pred druhou KSČM a až treťou vládnou ČSSD.
Občianski demokrati na víkendovom pražskom kongrese deklarovali, že nie sú stranou bohatých či stranou plnej peňaženky. Podľa Petra Nečasa strana nesmie obdobie do budúcich parlamentných volieb vyčkávať v ilúzii, že všetci voliči ODS ju volia kvôli presvedčeniu. Až pre štvrtinu voličov ODS je táto strana iba najmenším zlom. A práve týchto voličov musí ODS presvedčiť, aby v lone ODS zostali.
Polovica našich voličov má čistý mesačný príjem 12.000 Kč (15.000 Sk) a menej. Ľudia s čistým mesačným príjmom 24.000 Kč (30.000 Sk) a viac tvoria iba o niečo viac ako dvadsatinu našich voličov, apeloval Nečas, prečo musí ODS pokračovať v stratégii nebyť stranou iba pre bohatých a úspešných.
ODS by si želala, aby v roku 2006 jej hlavným volebným súperom bola sociálna demokracia. Z úst delegátov kongresu ODS však opakovane zazneli obavy, že ČSSD bude svoje pozície strácať na úkor rastu popularity KSČM, ktorú považujú za nedemokratickú. x x x
Rivalitu medzi českými sociálnymi demokratmi a komunistami potvrdili aj víkendové rokovania Ústredného výkonného výboru (ÚVV) ČSSD v Prahe a Ústredného výboru (ÚV) KSČM v Nymburku.
Predseda ČSSD Stanislav Gross svojich straníkov varoval pred hrozbou, ktorú predstavuje možná budúca vláda ODS. Podľa šéfa strany a zároveň premiéra ČR, by ODS viedla krajinu do izolácie. Sociálna demokracia preto uvažuje o korekcii svojho programu a jeho zrozumiteľnejšej interpretácii voličom.
V ČSSD po prechodnom období stabilizácie opäť dochádza k vnútornému pnutiu. Dôvodom sú ambície podpredsedu strany Zdeňka Škromacha kandidovať v marci na post predsedu strany. Škromach pritom presadzuje rozpad dnešnej ľavo-stredovej koalície a vládnutie s podporou komunistov. Gross na ÚVV vyzval stranu, aby sa zbavila tých, ktorí jej škodia, ale Škromacha, ktorý je členom jeho vlády, nemenoval. Škromach na ÚVV s prejavom nevystúpil, ale interpretáciu Stanislava Grossa, že politická línia predsedu nemá v strane alternatívu, Škromach následne označil za nezmysel.
Pokles preferencií ČSSD podľa analytikov vedie k rastu preferencií českých komunistov. Tí sa teraz dokonca odhodlali k ofenzíve, aby nalákali ďalších budúcich voličov. Predseda KSČM Miroslav Grebeníček sa v Nymburku nečakane dištancoval od kontroverznej minulosti 50. rokov a roku 1968. Doteraz sa českí nereformovaní komunisti k tradícii Komunistickej strany Československa (KSČ) hrdo hlásili. Grebeníček vyhlásil, že strana nemôže byť iba stranou robotníkov a musí sa uchádzať o priazeň širokého spektra voličov, vrátane podnikateľov. Líder komunistov dokonca avizoval, že KSČM uvoľní na predvolebnú kampaň v roku 2006 viac finančných prostriedkov než bolo zvykom v minulosti. Podľa Grebeníčka bude kampaň komunistov moderná a viditeľná.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) juh