Coronado 4. decembra (TASR) - Ozbrojené sily USA začali trestné vyšetrovanie prípadu fotografií, na ktorých príslušníci elitnej jednotky SEAL amerického námorníctva v Iraku sedia na spútaných väzňoch s kapucňami na hlavách. Na niektorých fotografiách vidno zakrvavených väzňov, pričom jeden z nich má pri hlave zbraň.
Niektoré z fotografií majú dátum máj 2003, čo by znamenalo, že ide o vôbec prvý dôkaz zneužívania väzňov v Iraku od vypuknutia vojny. K oveľa brutálnejším praktikám vo väznici Abú Ghraib, ktorých naturalistické fotografie obleteli svet, došlo až o niekoľko mesiacov neskôr.
Fotografie, ktorých sú celé stovky, objavil reportér agentúry Associated Press v albume na komerčnom internetovom portáli Smugmug.com. Fotky tu zverejnila istá žena, ktorá tvrdila, že ich priniesol jej manžel z Iraku po skončení svojej vojenskej služby. Nie je známe, kto fotky vyhotovil, námorníctvo USA však okamžite začalo prípad vyšetrovať. Fotografie boli z internetu následne stiahnuté.
Obrázky zachytávajú dianie bezprostredne po záťahoch na civilné obydlia v Iraku. Na jednom z nich leží na zemi muž a na jeho hrudi vidno vojenskú čižmu. Početné fotografie ukazujú muža, ako má pri hlave namierený samopal a hrdlo mu zviera ruka v rukavici. Na mnohých fotkách sú tváre vojakov začiernené.
Hoci fotografie zalarmovali veliteľov elitných jednotiek SEAL, niektorí právni experti si myslia, že na nich nie je nič nezákonné. Správanie vojakov možno podľa nich označiť za hlúpe či detinské, no nemusí ísť o trestný čin. Príslušníci elitnej jednotky si podľa niektorých právnikov fotografie robili ako trofeje.
Iní prokurátori sa však domnievajú, že ide o ponižovanie väzňov a od toho je už len krok k ich zneužívaniu a ďalším trestným činom. Fotografie podľa nich naznačujú možné porušenie Ženevských konvencií a medzinárodného práva, ktoré zakazuje "suvenírovú produkciu" fotografií vojnových zajatcov.
V každom prípade sú výjavy na fotografiách prinajmenšom porušením predpisov amerického vojenského námorníctva, ktoré zakazujú fotografovanie väzňov a zajatcov pre iné účely ako vojenské, vládne či spravodajské, uviedol hovorca špeciálneho velenia elitnej jednotky SEAL Jeff Bender.