Tokio 3. decembra (TASR) - Charles Robert Jenkins, ktorý po dezercii z americkej armády takmer 40 rokov žil v Severnej Kórei, má za sebou všetky administratívne formality a môže aj s rodinou opustiť vojenskú základňu Camp Zama. Potvrdil to dnes hovorca americkej armády s tým, že závisí len od Jenkinsa, keby základňu opustí.
Rodák zo Severnej Karolíny ako 24-ročný seržant v Južnej Kórei mal 5. januára 1965 hliadku pri demilitarizovanej zóne, keď opustil ostatných vojakov a išiel preveriť podozrivý zvuk. Podľa vojenských úradov USA vzápätí utiekol do Severnej Kórey, jeho príbuzní však vytrvalo hovorili o únose a vymytí mozgu žiadali pre neho milosť.
Americký vojenský súd Jenkinsovi vymeral 30-dňový trest väzenia za opustenie jednotky a útek. Pre dobré správanie mu trest skrátili a po 25 dňoch strávených vo väzbe ho minulú sobotu prepustili.
Jenkins sa pred týždňom zveril tlačovej agentúre AP, že sa chce usadiť v Japonsku spolu s japonskou manželkou Hitomi Sogaová a ich dvoma dcérami, ktoré sa narodili v KĽDR. Sogaová sa stala v roku 1978 vo svojom rodnom meste obeťou únosu, ktorý spáchali severokórejskí tajní agenti. Za Jenkinsa sa vydala o dva roky neskôr. Pred dvoma rokmi, keď vodca KĽDR Kim Čong-il priznal únosy 13 japonských občanov, sa Hitomi v skupine piatich Japoncov vrátila do vlasti. Po búrlivých diplomatických rokovaniach ju ta manžel nasledoval v júli toho roku a 11. septembra sa vzdal úradom USA na americkej základni Camp Zama.