Halifax 1. decembra (TASR) - Americký prezident George W. Bush vyzval dnes na medzinárodný konsenzus na novom úsilí o mier na Blízkom východe, ktorý sa podľa neho musí začať palestínskymi krokmi k demokracii.
"Ak všetky strany uplatnia úsilie, ak všetky krajiny, ktorým robí starosti táto záležitosť, uplatnia dobrú vôľu, tento konflikt sa skončí a bude dosiahnutý mier," vyhlásil Bush na návšteve Kanady, ktorú tiež vyzval na podporu januárových volieb v Iraku.
V prejave Bush poďakoval Kanaďanom za prichýlenie 33.000 Američanov, ktorí 11. septembra 2001 uviazli po zastavení leteckej dopravy v susednej krajine.
Uviedol tiež, že sa teší na "úspešné pracovné partnerstvo" počas svojho druhého funkčného obdobia s Kanadou, ktorá sa dôrazne postavila proti vojne v Iraku.
"Mimo slov politikov a prirodzených nezhôd, ktoré krajinu budú mať, naše národy sú a vždy budú jednou rodinou," vyhlásil Bush.
Podľa kanadského premiéra Paula Martina Kanada a USA potrebujú jeden druhého.
"Ako všetky partnerstvá, ako všetky priateľstvá, aj nášmu sa najlepšie darí v duchu úprimnosti. Hovoríme priamo, ako by to mali skutoční priatelia. Náš vzťah je dosť silný a vyspelý na to, aby sme spokojne mohli vyjadrovať naše odlišné názory," povedal Martin.
Proti Bushovej dvojdňovej návšteve protestovali demonštranti s heslami obviňujúcimi ho z vojnových zločinov. Blízko miesta jeho prejavu v Halifaxe sa objavil nápis porovnávajúci ho s nacistami, ďalší navrhoval bombardovanie Texasu, keďže sa tam tiež nachádza ropa. Iní obyvatelia ho však vítali mávaním popri trase jeho kolóny.
"Uvedomujem si, a mnoho Američanov si uvedomuje, že nie je vždy ľahké spať vedľa slona," povedal Bush. "Niekedy naše zákony a kroky ovplyvňujú Kanadu rovnako ako nás."
Bush vyzval tiež Kanadu, aby sa pripojila k programu protiraketovej obrany. Martin uviedol, že "Kanada je absolútne rozhodnutá urobiť všetko potrebné" pre ochranu kontinentu, čo však nemusí znamenať účasť na americkej iniciatíve, ktorú na druhej strane nevylúčil.
Bush svoj prejav využil ako priestor pre výzvu na väčšiu medzinárodnú jednotu pri podpore cieľov šírenia slobody a demokracie a boja proti terorizmu. Uviedol, že Blízky východ potrebuje novú taktiku pre pokročenie v mierovom procese, a to palestínske reformy.