Washington 12. decembra (TASR) - Americký prezident George W. Bush dnes vyhlásil, že USA budú prenasledovať teroristov z organizácie al-Káida aj mimo územia Afganistanu.
Príslušníkov siete al-Káida možno podľa Busha nájsť "v desiatkach krajín na svete" a Spojené štáty "nebudú odpočívať, kým nad nimi nebude vykonaná spravodlivosť".
USA obviňujú prenasledovaného fundamentalistu Usámu bin Ládina a členov jeho teroristickej siete al-Káida zo zorganizovania teroristických útokov na Spojené štáty 11. septembra. Washington sa počas vojenskej operácie v Afganistane zameriaval aj na boj proti radikálnemu hnutiu Taliban, ktoré bin Ládinovi poskytovalo útočisko.
Šéf Bieleho domu konštatoval, že vláda hnutia Taliban "sa končí", dodal však, že pre USA nie je zvrhnutie talibanských fundamentalistov zavŕšením ich poslania v Afganistane. "Musíme začať nové obdobie ľudských práv a ľudskej dôstojnosti," vyhlásil Bush.
Ako však dnes uviedol generálny tajomník OSN Kofi Annan, neexistuje dôkaz o tom, že osoby podozrivé zo spáchania teroristických útokov z 11. septembra opustili afganské územie, a americká armáda by nemala preto zaútočiť proti iným krajinám.
"V tomto štádiu nemáme žiaden dôkaz oprávňujúci nás k predpokladu, že vojna by sa mala rozšíriť aj do iných oblastí," povedal Annan.
Na bezpečnosť v Afganistane budú čoskoro dohliadať medzinárodné mierové sily. O ich mandáte by mala v nasledujúcich dňoch rozhodnúť Bezpečnostná rada (BR) OSN, informoval dnes generálny tajomník OSN. Čo najrýchlejšie nasadenie mierových jednotiek je podľa jeho slov kľúčovou záležitosťou. Annan pripomenul, že trvá zvyčajne tri až päť mesiacov od schválenia mandátu, kým príslušníci mierových oddielov napokon vstúpia na určené územie.
Podľa nemeckého ministra Rudolfa Scharpinga by mierové sily v Afganistane mali pozostávať minimálne z 8000 vojakov. Dementoval však správy médií o tom, že mierové jednotky by mali pôsobiť okrem Kábulu aj v Kandaháre a Džálálábáde.
"Oddiel, povedzme, 1000 až 2000 vojakov v Kábule na ochranu budov parlamentu...to by bolo neprípustné," povedal Scharping a dodal, že takýto mandát by mal "následky" pre Nemecko, ktoré naznačilo, že vyšle do Afganistanu 1000 vojakov.
Minister obrany uviedol, že vojaci mierových síl musia byť dostatočne vyzbrojení, pretože "ľahká pechota" nebude stačiť. Ako podotkol, so svojimi európskymi kolegami sa dohodol na tom, že mierové jednotky by nemali byť vyslané do Afganistanu, kým v oblasti ešte existujú bezpečnostné riziká.