Londýn/New York/Vatikán 1. decembra (TASR) - Agentúry OSN špecializujúce sa na boj proti hladu vo svete chcú v Afrike vybudovať sieť škôl, kde by sa deti osirelé v dôsledku AIDS učili pestovať, spracúvať a predávať plodiny a získali základné informácie o prevencii AIDS.
V dôsledku choroby a úmrtia na AIDS rodičia nemôžu deťom odovzdať svoje poznatky a vštepiť im tradičné hodnoty, konštatovala Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). Preto FAO spoločne so Svetovým programom výživy (WFP) rozbehla v Mozambiku, kde žije vyše 470.000 sirôt po rodičoch chorých na AIDS, pilotný vzdelávací projekt. Viac ako tisíc detí tam v školách nadobúda schopnosť postarať sa o seba a cítiť sa ako nezávislý občan, uviedla koordinátorka programu Marcela Villarrealová.
Boj s AIDS bude jednou z priorít britského predsedníctva skupiny ôsmich priemyselne najvyspelejších krajín sveta, ktorého sa Londýn ujme na budúci rok.
Ako dnes vyhlásil britský premiér Tony Blair, pomôcť Afrike v boji s AIDS, ale aj s chudobou a vojnovými konfliktmi, je morálna povinnosť. Pripomenul, že i keď sa situácia v Afrike zdá byť beznádejná, mnohé projekty sa podarilo doviesť do úspešného konca. Zdôraznil, že pomocou Afrike sa zmenší aj hrozba, ktorej je vystavený celý svet.
Za väčšiu angažovanosť ženských a náboženských organizácií v boji proti AIDS sa dnes vyslovili účastníci trojdňovej konferencie o posilnení roly ženy v konzervatívnych krajinách ázijsko-tichomorského regiónu, kde má dominantné postavenie muž. Súčasne žiadali umožniť účasť ľudí nakazených vírusom HIV alebo chorých na AIDS na aktivitách vo všetkých sektoroch verejného života a ich lepší prístup k liečbe. Delegáti konferencie volali aj po vypracovaní špecifických opatrení na ochranu žien a dievčat pred vírusom HIV, keďže podľa vedcov je u nich v porovnaní s mužmi 2,5-násobne vyššie riziko nákazy.
Pri príležitosti Svetového dňa boja proti AIDS dnes Vatikán vydal vyhlásenie, v ktorom za jediný nástroj ochrany pred pandémiou označil sexuálnu zdržanlivosť a zodpovedné správanie.
Kardinál Javier Lozano Barragán označil drámu súvisiacu s AIDS za patológiu duše, ktorej príčina tkvie v "deficite imunity morálnych a duchovných hodnôt".
Epidémia AIDS, ktorá si od vypuknutia pred 20 rokmi vyžiadala 23 miliónov obetí, sa nebezpečne feminizuje, konštatovala dnes Organizácia Spojených národov pre boj proti AIDS (UNAIDS). Najvyšší nárast počtu nakazených žien registrujú vo východnej Ázii, hlavne v Indonézii, Číne a Vietname, ale aj vo východnej Európe - v Rusku a na Ukrajine. Alarmujúca je situácia v subsaharskej Afrike, kde s vírusom HIV žije 13,3 milióna žien, pričom vo vekovej kategórii od 15 do 24 rokov tvoria dievčatá a ženy 76 percent nakazených.
Experti Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) považujú násilie na ženách a pandémiu AIDS za hlavné problémy v oblasti zdravotníctva, ktorým musí čeliť súčasný svet.
1 3 4 20pel