Brusel 30. novembra (TASR) - Otvorenie prístupových rokovaní EÚ s Tureckom je len začiatkom dlhotrvajúceho procesu, ktorého výsledok v podobe plnoprávneho členstva nie je vopred zaručený. Také je hlavné posolstvo návrhu rezolúcie, ktorú dnes v Bruseli schválil zahraničný výbor Európskeho parlamentu.
Podľa europoslancov treba prístupové rokovania s Tureckom bez zbytočných odkladov otvoriť, ide však o otvorený proces, ktorý automaticky nevedie k členstvu.
Viacerí členovia výboru požadovali, aby EÚ uvažovala aj o alternatívach k členstvu Turecka, napríklad o privilegovanom partnerstve s Ankarou. Túto možnosť však výbor vo večernom hlasovaní odmietol a vyslovil sa za to, aby cieľom rokovaní bolo členstvo Turecka v únii.
Aj keď bude stanovisko (o začatí rokovaní) prijaté, v žiadnom prípade nezaväzuje EÚ ako spoločenstvo v akomkoľvek časovom horizonte hovoriť o členstve Turecka v únii, povedala novinárom členka zahraničného výboru Monika Beňová.
Podľa líderky slovenských socialistov v EP nikto dnes nie je na sto percent presvedčený, že čas začať rokovania s Tureckom je práve na budúci rok. Očakáva však nakoniec pozitívne rozhodnutie, pretože zvíťazí duch solidarity.
Už v pondelok poslalo holandské predsedníctvo v EÚ členským štátom návrh záverov decembrového summitu, ktorý bude o otvorení rokovaní s Tureckom rozhodovať. Návrh predpokladá tvrdé podmienky, napríklad možnosť prerušiť rokovania, zaviesť trvalé obmedzenie pre voľný pohyb tureckých pracovníkov a očakáva tiež od Ankary uznanie Cypru.
S tým súhlasí aj Beňová. Celkom prirodzene Turecko, ktoré má záujem stať sa členom EÚ, by malo uznať Cyprus, lebo ak to prenesiem na súčasné členské štáty, to je akoby niektorý štát EÚ neuznával Slovenskú republiku, to sa mi zdá úplne absurdné, usúdila slovenská europoslankyňa.
Nepozdáva sa jej však možnosť trvalých obmedzení pre voľný pohyb tureckých pracovníkov. Myslím si, že toto nie korektné, ak stanovíme Turecku, že pravdepodobne nikdy nebudú môcť využívať jednu zo štyroch základných slobôd, povedala Beňová.
Podľa nej by podmienky rokovaní s Tureckom nemali vyslovene obsahovať takúto možnosť a v dlhom časovom horizonte tých 15-20, možno aj viacerých rokov bude dosť príležitostí vyriešiť aj túto otázku.
Nezáväznú rezolúciu o Turecku bude Európsky parlament definitívne schvaľovať na plenárnom zasadnutí v polovici decembra krátko pred rozhodujúcim summitom EÚ (16.-17. decembra).
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh