Belehrad/Haag 12. marca (TASR) - Bývalý starosta bosnianskosrbského mesta Bosanski Samac Blagoje Simič dnes ako prvý občan Juhoslávie pricestoval do Holandska, aby sa vzdal Medzinárodnému trestnému tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY), ktorý ho obvinil z vojnových zločinov spáchaných počas bosnianskej vojny v rokoch 1992-95.
Simič (41) ráno odletel z Belehradu do Amsterdamu. Pred nástupom do lietadla vyhlásil, že pred haagsky tribunál predstupuje dobrovoľne s cieľom očistiť svoje meno. "Som absolútne presvedčený o svojej nevine a som si istý, že ju dokážem," vyhlásil.
Simič v sprievode svojho právnika Igora Panteliča zdôraznil, že jeho rozhodnutie je úplne dobrovoľné a prijal ho bez akéhokoľvek nátlaku. Pantelič dodal, že jeho mandant sa najprv "formálne vzdal" predstaviteľom srbského ministerstva vnútra. Podľa Panteliča sa Simič rozhodol vzdať po tom, čo dospel k presvedčeniu, že "celý srbský ľud nemôže byť rukojemníkom niektorých jednotlivcov". Advokát tým poukázal na hrozby novej vláde v Belehrade v prípade, že s ICTY nebude spolupracovať.
Simič spolu s ďalšími piatimi bosnianskymi Srbmi čelí obvineniam, že v Bosanskom Samaci, kde sa stal v apríli 1992 starostom, spáchal na začiatku konfliktu vojnové zločiny. Obžalovaný bol členom Srbskej demokratickej strany (SDS) založenej Radovanom Karadžičom, ktorý je na vrchole zoznamu osôb hľadaných ICTY.
Nové vedenie v Belehrade čelí stále väčšiemu tlaku medzinárodného spoločenstva, aby začalo spolupracovať s ICTY. Americký Kongres dal Belehradu na predloženie dôkazu o kooperácii termín do 31. marca, v opačnom prípade Juhoslávii hrozí strata finančnej pomoci a podpory USA pri integrácii do medzinárodných finančných inštitúcií, ktorá je potrebná pre obnovu jej zdevastovaného hospodárstva. Podľa denníka New York Times USA od Belehradu očakávajú, aby do uvedeného termínu zatkol exprezidenta Slobodana Miloševiča a vydal aspoň jedného obvineného prominenta do Haagu.
Hovorca ICTY po informáciách o Simičovom odlete v Haagu oznámil, že hlavná prokurátorka tribunálu Carla del Ponte dnes o 14.00 h vystúpi pred novinármi. Oficiálny dôvod zvolania mimoriadnej tlačovej konferencie hovorca neuviedol, všeobecne sa však dáva do súvislosti s rozhodnutím Simiča.
Podľa hovorkyne ICTY Florence Hartmannovej, citovanej agentúrou Beta, tribunál rozhodnutie Simiča víta. Hartmannová dodala, že del Ponte bude spokojná, ak je Simičov krok prejavom ochoty vydávať obvinených z vojnových zločinov.
"Ak je Simič začiatkom zoznamu, na konci ktorého sú (bývalý bosnianskosrbský generál Ratko) Mladič, Karadžič a Miloševič, je to veľmi dobré," citovala Hartmannovú agentúra Reuters.
Srbský minister spravodlivosti Vladan Batič cez víkend bez uvedenia podrobností avizoval dobrovoľné predstúpenie jedného obvineného pred ICTY.
Bosanski Samac, mesto na bosniansko-chorvátskych hraniciach asi 160 kilometrov západne od Belehradu, srbské jednotky obsadili v apríli 1992. Zo 17.000 miestnych Chorvátov a Moslimov, ktorí tvorili asi polovicu predvojnovej populácie, ich po vojne v meste zostalo menej ako 300. Kontrola mesta bola pre Srbov dôležitá pre vytvorenie koridoru medzi Srbskom a tzv. Republikou srbská Krajina.