Brusel 26. novembra (TASR) Zahraničná pomoc z pokladnice Európskej únie je často obeťou podvodov a manipulácií, pri ktorých sa poskytnuté peniaze nedostanú na určené projekty, ale končia na tajných bankových účtoch.
Vo svojej výročnej správe na to dnes upozornil európsky protikorupčný úrad OLAF. EÚ je pritom jeden z najväčších svetových darcov, rozvojová a humanitárna pomoc je však často obeťou spletitých a dobre organizovaných finančných podvodov.
Tieto podvody uľahčuje nedostatočná koordinácia pri kontrole a audite medzi rôznymi medzinárodnými darcami, či kombinácia viacerých zdrojov financovania, uviedol OLAF.
V jednom z prípadov napríklad talianska nezisková organizácia dostala 11 miliónov eur od EÚ a takmer 17 miliónov od talianskej vlády na financovanie 28 projektov v rozvojovom svete. Vyšetrovanie ukázalo, že organizácia posielala falošné alebo duplikované faktúry a len časť peňazí použila na projekty.
Pri jednom vodovodnom projekte v Lesothe miestny úradník zodpovedný za udeľovanie kontraktov previedol úplatky vo výške asi troch miliónov eur na svoje konto vo švajčiarskej banke. V ďalšom prípade 90 percent poskytnutých peňazí na vodovodný projekt v Paraguaji skončilo na účtoch spoločnosti, ktorá s projektom nemala nič spoločné.
Stále viac a viac podvodov sa týka zahraničnej pomoci z peňazí Európskej únie, priznal dnes riaditeľ OLAF Franz-Hermann Bruener, podľa ktorého treba tejto oblasti venovať zvýšenú pozornosť.
Celkovo OLAF v sledovanom období od júna 2003 do júna 2004 vyšetroval 511 prípadov podvodov, ktorých celkový finančný dopad predstavuje asi 1,5 miliardy eur. OLAF zaznamenal deväťpercentný nárast počtu nových prípadov, ktorých bolo 637.
Najviac prípadov súvisí s Talianskom a Nemeckom, v prípade Slovenska hlási OLAF celkovo 11 prebiehajúcich prípadov, vrátane siedmich nových. Podrobnosti o nich výročná správa neobsahuje a OLAF o prípadoch počas vyšetrovania odmieta informovať. Vo všeobecnosti sa najviac prípadov týka poľnohospodárskej a regionálnej podpory.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed