Z tohto počtu sa do konca novembra nachádzalo vo vyšetrovacej väzbe 15 slovenských podozrivých. Zvyšných buď súd už odsúdil, alebo ich pre nedostatok dôkazov prepustili na slobodu.
"Je to vysoké číslo, väčšinou však ide síce o organizované, ale o malé ryby. Nejde o bossov. Ide z väčšej časti o nezamestnaných slovenských občanov," povedal dnes pre TASR sudca Bernard Kolonovits z Krajinského súdu v burgenlandskej metropole Eisenstadt.
Podľa slov sudcu väčšina zo slovenských prevádzačov bola odsúdená na ročný až dvojročný trest odňatia slobody. Pritom najvyšší trest za prevádzačstvo v Rakúsku je päť rokov.
Ako zdôraznil, ilegálni imigranti pri sebe čoraz častejšie majú falošné slovenské cestovné doklady. Podľa zistení TASR z nemenovaného zdroja burgenlandskej kriminálky len v tomto roku zaistili u utečencov stovky falošných dokladov. Ako ďalej dodal, Slováci netvoria najpočetnejšiu skupinu zadržaných prevádzačov. V tomto ich predbehli maďarskí občania.
Ďalších zadržaných a odsúdených Slovákov však za takéto trestné činy registrujú aj v susednej rakúskej spolkovej krajine Dolné Rakúsko.