SME

Zdroj EÚ: Prepočítanie hlasov na Ukrajine povedie k rovnakému výsledku

Brusel 24. novembra (TASR) - Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan dnes pre tlačovú agentúru AFP povedal, že EÚ pripravuje spoločnú iniciatívu, ktorou ...

Brusel 24. novembra (TASR) - Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan dnes pre tlačovú agentúru AFP povedal, že EÚ pripravuje spoločnú iniciatívu, ktorou chce vyzvať Ukrajinu, aby jej príslušné orgány v prítomnosti zástupcov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) prepočítali hlasy voličov odovzdané v nedeľňajšom druhom kole prezidentských volieb. Cieľom iniciatívy je odstrániť pochybnosti o priebehu hlasovania.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za iniciatívou je podľa diplomatických zdrojov nemecký minister zahraničných vecí Joschka Fischer. Nemecko požiadalo OBSE, aby vo štvrtok preskúmala možnosti na uskutočnenie prepočítania hlasov odovzdaných vo voľbách.

SkryťVypnúť reklamu

V bruselskom sídle EÚ však vládne opatrnosť a členské štáty sú podľa nemenovaného diplomata skôr za to, aby sa najprv vyčerpali všetky inštitucionálne a právne nástroje. "Prepočítanie hlasov s týmto postojom vo svojej podstate nekorešponduje. Ak došlo k (protizákonnému) naplneniu urien hlasovacími lístkami, možno prepočítavať, (ale) výsledok bude ten istý," dodal.

Vysoký predstaviteľ pre spoločnú zahraničnú politiku EÚ Javier Solana dnes vyzval na preskúmanie výsledkov prezidentských volieb na Ukrajine, pričom zdôraznil, že EÚ neuzná výsledky podvodného hlasovania. Neuviedol však, čo myslí pod preskúmaním výsledkov.

Európska únia dnes uviedla, že Ukrajina by mala odložiť oznámenie výsledkov nedeľňajších sporných prezidentských volieb dovtedy, pokiaľ sa nepreskúmajú. Podľa medzinárodných pozorovateľov neboli voľby slobodné a spravodlivé. "Požiadali sme o tieto postupy a aby sa výsledky preskúmali ... a naliehame na našich ukrajinských partnerov, aby neohlásili konečné výsledky predtým, než sa uskutoční kontrola hlasovania," uviedla hovorkyňa Európskej komisie Emma Udwinová.

SkryťVypnúť reklamu

Nový šéf komisie José Manuel Barroso vyzval na zdržanlivosť na Ukrajine. V prípade, že neprebehne skutočné a objektívne preskúmanie výsledkov volieb, môže to negatívne poznamenať vzťahy medzi EÚ a Kyjevom, varoval. Šéf EÚ však nespresnil, o aké konkrétne dôsledky by mohlo ísť.

Napriek výzve EÚ dnes popoludní ukrajinská Ústredná volebná komisia (ÚVK) za víťaza druhého kola volieb prezidenta Ukrajiny vyhlásila úradujúceho premiéra Viktora Janukovyča, ktorý mal náskok troch percentuálnych bodov pred svojím rivalom z tábora opozície Viktorom Juščenkom.

ÚVK na čele so Serhijom Kivaľovom informovala, že Janukovyč získal 49,46 percenta hlasov, kým Juščenko 46,61 percenta

4 20 pel ed

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 968
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 495
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 349
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 576
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 869
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 313
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 991
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 750
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Demonštrácia v Tel Avive.

Rokovania zamerané na ukončenie bojov v palestínskej enkláve boli zatiaľ neúspešné.


TASR
Ilustračné foto

O jej motíve ani o obetiach nebolo bezprostredne nič známe.


TASR
Tábor je oficiálne zatvorený a prázdny.

Asadov režim len zriedka povoľoval prísun pomoci do tábora.


TASR
Protesty v Ríme.

Izrael čelí čoraz silnejšiemu medzinárodnému tlaku a kritike.


TASR 3

Sportnet

Dávid Hancko (vľavo), Giorgos Vagiannidis a brankár Christos Mandas počas prípravného zápasu Grécko - Slovensko.

Druhý polčas sa mi nepáčil, musíme na tom popracovať, zhodnotil tréner Slovenska.


a 1 ďalší
Carlos Alcaraz a Jannik Sinner na Roland Garros 2025.

Obaja sú skvelí pre tenis. Ich rivalita je niečo, čo náš šport skutočne potrebuje, hovorí Novak Djokovič.


Michaela Churavá
Harry Kane (vpravo) strieľa gól v zápase Andorra - Anglicko v kvalifikácii MS vo futbale 2026.

Bod za remízu si pripísala Malta.


TASR
Christian Eriksen (vpravo) a Ethan Galbraith v prípravnom zápase Dánsko - Severné Írsko.

Rozhodujúci gól strelil Eriksen.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu