pre nás", vyhlásil Marcos na záverečnom zhromaždení na námestí Zocalo, ktoré je ústredným námestím mexickej metropoly. Zároveň zdôraznil požiadavku na urýchlené schválenie zákona, ktorý by poskytol indiánskym národom autonómne práva.
Nedeľňajšie zhromaždenie tvorilo záver dvojtýždňovej cesty, ktorú začal Marcos a ďalších 23 vodcov Zapatistickej národno-oslobodzovacej armády (EZLN) 25. februára v mexickom štáte Chiapas na juhovýchode krajiny. Cesta, ktorá viedla cez 11 mexických štátov, merala viac ako 3 000 kilometrov. Vonkajšie časti hlavného mesta dosiahli zapatisti vo štvrtok. Napriek očakávaniam nebolo námestie Zocalo, ktoré poskytuje miesto pre viac ako 200.0000 ľudí, naplnené do posledného miesta.
Vo svojom prejave zaútočil Marcos opäť na prezidenta Vincenta Foxa a vytkol mu, že problémom Indiánov nevenuje pozornosť a ich ponosy nepočúva. Zapatisti chcú zostať v hlavnom meste krajiny dovtedy, pokiaľ mexický kongres neschváli návrh zákona o právach Indiánov. Dnes by sa malo uskutočniť stretnutie vodcov povstalcov s členmi osobitného parlamentného výboru.
Nová legislatíva by mala oficiálne uznať 62 indiánskych etnických skupín, ktoré získajú právo na sebaurčenie. Vláda sa zároveň vzdá pokusov o ich integráciu. Indiánske tradície a zvyky budú uznávané zákonom a pri voľbe ich predstaviteľov. Indiánske jazyky tiež získajú rovnaké postavenie ako španielčina.
Zákon je postavený na dohode z roku 1996, ktorú EZLN uzavrela s vtedajšou vládou. Dohoda sa však nikdy nenaplnila.
Zapatisti povstanie proti chudobe a nespravodlivosti v juhomexickom štáte Chiapas začali 1. januára 1994. Napriek malej vojenskej sile získali politické uznanie, keďže ich požiadavky sú všeobecne považované za legitímne.
Fox - prvý opozičný prezident po 70 rokoch vlády Inštitucionálnej revolučnej strany (PRI) - pri svojej inaugurácii 1. decembra 2000 položil veľký dôraz na obnovenie mierových rokovaní s povstalcami, ktoré uviazli v roku 1996.