Moskva súčasne dala jasne najavo, že o ukončení špirály násilia v regióne by mal Tel Aviv rokovať s palestínskym prezidentom Jásirom Arafatom a jeho Palestínskou samosprávou.
Vo vyhlásení ruského ministerstva zahraničných vecí sa hovorí, že obidve strany by mali zastaviť používanie násilia a "obnoviť dialóg medzi Izraelom a orgánmi Palestínskej samosprávy v čele s Jásirom Arafatom, ktorý je uznaným vodcom palestínskeho národa".
Zodpovednosť za palestínske samovražedné útoky, pri ktorých zahynuli desiatky Izraelčanov, pripisuje Tel Aviv na vrub palestínskeho predáka. Židovský štát na ne reagoval spustením tvrdých odvetných opatrení v podobe leteckých úderov na budovy palestínskych bezpečnostných zložiek a symboly palestínskej moci na západnom brehu Jordánu a v pásme Gazy.
Arafatovi stúpenci tvrdia, že izraelská odveta mala presne opačný účinok a stala sa "vodou na mlyn" extrémistických zložiek palestínskeho odporu. Izraelské údery proti militantom zároveň zvýšili počet ich sympatizantov v radoch palestínskeho obyvateľstva.