Podľa dnešných správ britských médií agenti odhalili prípravu útokov na letisko Heathrow a mrakodrapy vo finančnej štvrti Londýna na Canary Wharf.
Tieto správy, ktoré sa odvolávali na nemenované zdroje, však neuviedli, kedy a kde sa podarilo príprave útokov zabrániť alebo v akom štádiu prípravy sa nachádzali.
Plány počítajúce s použitím lietadiel na významné ciele figurovali medzi štyrmi alebo piatimi plánmi teroristov napojených na teroristickú sieť al-Káida. Uskutočneniu týchto plánov sa podľa šéfov bezpečnostných zložiek podarilo zabrániť, informovala televízna stanica ITV News a denník Daily Mail v dnešnom vydaní.
ITV News tiež spomenula, že britské úrady zmarením plánov zastavili výcvikový program samovražedných pilotov.
Vysokí predstavitelia britského ministerstva vnútra a londýnskej metropolitnej polície odmietli tieto správy komentovať. Hovorca premiéra Tonyho Blaira v úrade na Downing Street povedal: "Nikdy nekomentujeme bezpečnostné záležitosti".
Za ochranu krajiny pred teroristickými útokmi sú zodpovedné ministerstvo vnútra a britská tajná služba MI5.
Letisko Heathrow je jedným z najvyťaženejších na svete. Štvrť Canary Wharf pri rieke Temža vo východnom Londýne je zase druhou najväčšou finančnou štvrťou v meste a jej tri mrakodrapy sú sídlom finančných inštitúcií ako Citibank a HSBC bank.
Iba pred rokom sa na premiéra Blaira vzniesla kritika zo strašenia obyvateľstva, keď britskí vojaci v obrnených vozidlách obkľúčili letisko Heathrow. Blairova vláda sa bránila, že išlo o reakciu na spravodajskú informáciu.
V lete tohto roku tajné služby Pakistanu a Veľkej Británie prišli s informáciou, že al-Káida pripravovala útok na letisko Heathrow. Tieto dohady malo podoprieť objavenie informácií o takýchto útokoch v počítačoch dvoch obvinených členov teroristickej organizácie, ktorých zatkli v Pakistane.
Začiatkom novembra šéfka tajnej vnútornej spravodajskej služby MI5 Eliza Manningham-Bullerová informovala, že protiteroristické aktivity napomohli zabrániť vo Veľkej Británii útokom od útokov z 11. septembra 2001 v Spojených štátoch. Neuviedla však ďalšie podrobnosti o takýchto operáciách. Zdôraznila iba, že Briti čelia "vážnej a trvalej hrozbe" teroristických útokov doma aj v zahraničí.
Vrchný veliteľ londýnskej metropolitnej polície sir John Stevens sa nedávno posťažoval, že z bezpečnostných dôvodov nemôže verejne hovoriť o úspechoch svojich ľudí v boji s terorizmom.
Správy televíznej stanice ITV a denníka Daily Mail prichádzajú v deň, keď Blairova vláda plánuje predstaviť legislatívny program pre budúci rok. Predpokladá sa, že dôležitou súčasťou programu bude zločinnosť a bezpečnosť. Súčasťou týchto plánov je aj niekedy diskutované zavedenie identifikačných kariet.
Minister vnútra David Blunkett prišiel nedávno s prísľubom, že ak vláda uspeje v budúcoročných parlamentných voľbách, zavedie nové opatrenia na boj proti terorizmu, vrátane špeciálnych protiteroristických súdov bez porotcov a využitím telefonických nahrávok z odpočúvaní ako dôkazu.
Keď Blunkettovi počas víkendu novinári hovorili, že "fušuje" do bezpečnostnej problematiky a vytvára politiku strachu, minister svoj prístup bránil. "Snažím sa prekonať strach, spoznať ho. Keď pochopíte obavy ľudí, potom úsilie o ich riešenie neznamená, že ich chceme jatriť alebo posilniť, ale v skutočnosti tieto obavy vytesniť," dodal.