
FOTO – INTERNET
Arnold Schwarzenegger ohlásil svoj vstup do politiky – zvažuje kandidatúru na guvernéra. Tvrdí, že Kalifornia potrebuje tvrdšie vedenie a už sa vidí kráčať v šľapajach exprezidenta Ronalda Reagana. Ten odišiel do politiky tiež zo sveta filmu, v roku 1966 bol zvolený za kalifornského guvernéra.
Nikoho to vlastne príliš neprekvapilo – hviezda akčných filmov Hollywoodu sníva o politickej kariére už roky. Zvláštne je len to, že podľa vyhlásení o politikoch ich Schwarzenegger ani nemá rád, ani ich nerešpektuje. „Na vrchole rebríčka najmenej dôveryhodných skupín ľudí v Amerike nájdete právnikov a politikov,“ hovorí. „Vždy sú prví, čo zbierajú body, keď sa ľuďom darí, a vždy prví ukazujú prstom, keď vznikne nejaký spoločenský problém. Od politikov by ste ani nič iného nečakali, že nie?“
Politickým vzorom Schwarzeneggera je guvernér Minnesoty Jesse Ventura, bývalý profesionálny zápasník. Ventura kandidoval ako nezávislý a pre volebnú kampaň prijímal dary len do výšky piatich dolárov. „Vyhral, pretože zosobňoval obyčajného človeka,“ tvrdí Arnold. Vo svojej vlastnej kandidatúre nemieni brať sponzorské peniaze od žiadnej záujmovej skupiny, a takisto ani jeden cent z odborov.
Guvernérska stolička totiž nie je zrejme najvyššou politickou métou filmového hrdinu. Jeho manželkou je od roku 1986 neter kennedyovského klanu Maria Shriverová. Ak by mal však Arnold prezidentské ambície, prekážkou bude jeho rakúsky pôvod. Prezidentom USA totiž môže byť len rodený Američan.
Schwarzenegger k tomu s úsmevom hovorí: „Tak to asi budeme musieť prerobiť ústavu.“
Niekdajší vládca svetovej kulturistiky je bezpochyby cieľavedomým, húževnatým mužom. Napriek súčasnej sláve a bohatstvu pochádza zo skromných pomerov. Ako syn miestneho policajta v rakúskom mestečku Graz vyrastal v dome bez elektriky a bez chladničky. Každý deň tvrdo trénoval, pričom zbohatol ešte pred odštartovaním hviezdnej kariéry – skupoval lacné byty vo vtedajšej ošarpanej štvrti Venice Beach. Ako herec teraz inkasuje milióny, film Šesť dní mu vyniesol 20 miliónov dolárov.
Schwarzenegger je u novinárov napriek imidžu akčného herca a hutnému prízvuku obľúbený. Z interview nemôžete odísť dovtedy, kým „nedostanete“ povzbudivé kázanie o tom, že môžete byť ešte lepším človekom. On sám sa napríklad angažuje pri zaisťovaní financií pre centrum Simona Wiesenthala na štúdium holokaustu. Často opakuje: „Musel som sa vysporiadať s množstvom vlastných predsudkov, ja sám som s nimi do Ameriky prišiel. Môže sa ich zbaviť každý z nás. Vždy sa môžete zmeniť.“ (mat)