Dnipropetrovsk 21. novembra (TASR) - Žiadne predvolebné reklamné tabule, žiadne plagáty a takmer žiadne známky toho, že Ukrajina je vo finále politického zápasu o budúce smerovanie krajiny. Aj takú podobu mal dnešný volebný deň vo východoukrajinskom meste Dnipropetrovsk.
Absenciu pouličnej predvolebnej reklamy prikazuje nepríliš logický ukrajinský volebný zákon. Stranám, ktoré by svoje plagáty tesne pred voľbami neodstránili, dokonca hrozia sankcie.
Mestom, ktoré má viac ako 1,1 milióna obyvateľov a 849 tisíc voličov, len veľmi sporadicky prejde auto, ktoré má na anténe alebo zrkadle pripevnenú oranžovú stužku - farbu opozičného lídra Viktora Juščenka. Modrú, do ktorej svoju kampaň ladil premiér Viktor Janukovyč, nevidieť nikde. Oranžová fólia - zaviazaná na uzol - sa vo vetre trepoce v konároch niektorých stromov.
Pokusom o vklad do zrodu občianskej spoločnosti na priemyselnom východe, ktorý už tradične podporuje tých politikov, ktorí sú práve pri moci, je malý fixkou písaný plagát nalepený na výklad zatvoreného novinového stánku. "Juščenko - áno, Janukovyč nie. Preč s Kučmizmom," hlási autor, ktorý celkom isto nepatrí medzi priaznivcov desať rokov úradujúceho prezidenta Leonida Kučmu. Prezident v kampani otvorene podporoval premiéra Viktora Janukovyča, ktorého si sám vybral za svojho nástupcu.
Voľby prezidenta Ukrajiny prebiehajú v Dnipropetrovsku pokojne, bez incidentov. Rušno je iba pred volebnými miestnosťami. Ale aj v nich. Opäť sa opakujú problémy s chybami v zoznamoch voličov, ktoré boli v prvom kole volieb pred troma týždňami. Stačí málo - chyba v mene či dátume narodenia. Mnohí sa na zoznamoch nenašli vôbec. Chýb je ale menej než v prvom kole volieb na konci októbra. Sú však veľké rozdiely medzi jednotlivými volebnými miestnosťami, ktoré sú pritom od seba vzdialené iba stovky metrov.
"Nie je to moja chyba," povzdychne si vo volebnej miestnosti číslo 26 dnipropetrovského teritoriálneho okruhu tiež s číslom 26 študentka tretieho ročníka miestnej technickej univerzity. Práve píše vyhlásenie, ktoré by jej malo umožniť zúčastniť sa na voľbách. Na zozname ju našli, ale vysvitlo, že členka volebnej komisie do jej kolónky omylom dopísala niekoho iného. "S dievčaťom to teraz riešime. Hlasovať jej umožníme, veď ste videl, že už píše vyhlásenie," vysvetlí na margo omylu predseda miestnej volebnej komisie Alexander Titov. "Problémy prakticky nemáme, dalo by sa to zrátať na prstoch," tvrdí.
Predseda komisie je na roztrhanie. V jeho volebnej miestnosti v areáli vysokoškolských internátov majú na zoznamoch 2500 voličov, hlavne študentov. Každú chvíľu ho niekto z členov komisie žiada o radu, ale asi 25-ročný Titov pôsobí bezradne. Do volebnej miestnosti prišla skupina piatich medzinárodných pozorovateľov, ale členovia komisie tvrdia, že môžu byť prítomní iba dvaja. Predseda sa nevyzná vo volebnom zákone, ktorý počet zahraničných pozorovateľov od jednej organizácie v jednej volebnej miestnosti nijako nelimituje. Pokúša sa niekam volať, ale ani po pol hodine vysvetlenie pre pozorovateľov nemá.
Koľko máte voličov? Znie otázka pozorovateľa na predsedu a ten sa odpovedi najprv nepochopiteľne vyhýba. "Stále to upresňujeme. Čísla budú o 20.00 hodine večer. Presne vám to povedať neviem." Našťastie, predseda volebnej miestnosti 26 nevie nič ani o "technickej zóne". O jej existencii v okolí volebných urien však medzinárodných pozorovateľov usilovne presviedča člen jeho komisie Igor Prokopiev. Zóna vraj vedie niekoľko metrov od volebných urien. Preto sa pozorovatelia ani náhodou nesmú k urnám priblížiť a skontrolovať ich zaistenie. "O technickej zóne nič neviem," dáva šéf komisie pozorovateľom zelenú.
Obrovskou výhodou volieb na Ukrajine sú urny z priehľadného plexiskla. Volebné lístky sa nevkladajú do obálok, preto už pred zatvorením miestností je jasné, že v Dnipropetrovsku volia nielen Janukovyča, ale aj Juščenka. A nie je ich málo. Je to nečakané prekvapenie.
(osobitný spravodajca TASR Bohdan Kopčák) žab