Brusel 21. novembra (TASR) Ministri zahraničných vecí EÚ sa zídu v pondelok v Bruseli na pravidelnej schôdzke, aby prediskutovali výsledky a priebeh prezidentských volieb na Ukrajine a situáciu na Blízkom východe po úmrtí palestínskeho prezidenta Jásira Arafata.
Budú tiež pripravovať decembrový summit únie, hovoriť o budúcom rozpočtovom pláne na roky 2007-13, nových opatreniach proti Bielorusku a situácii v Iráne, Sudáne či Pobreží Slonoviny. Slovensko bude na zasadnutí zastupovať minister Eduard Kukan.
Popri šéfoch diplomacií budú v Bruseli rokovať aj ministri obrany členských krajín EÚ. Očakáva sa, že potvrdia rozhodnutie vytvoriť do roku 2007 tucet malých bojových jednotiek schopných rýchleho nasadenia, pričom prvé štyri by mali byť funkčné už od budúceho roka.
Slovensko by malo vytvoriť spoločnú bojovú jednotku s Poľskom a Nemeckom. Príslušnú dohodu o spolupráci podpíše za SR v pondelok štátny tajomník ministerstva obrany Martin Fedor.
Ministri zahraničia budú diskutovať o ďalšom vývoji na Blízkom východe po Arafatovom úmrtí. Za prioritu považuje teraz EÚ prezidentské voľby, ktoré rozhodnú o novom palestínskom lídrovi. Našou hlavnou prioritou sú voľby na palestínskych územiach, z ktorých vzíde Arafatov nástupca. Potrebujeme legitímne nové palestínske vedenie, povedal pred schôdzkou zdroj EÚ.
Únia považuje výmenu palestínskeho vedenia spolu s plánom Izraela stiahnuť sa z pásma Gazy a znovuzvolením amerického prezidenta Georga W. Busha za príležitosť oživiť mierový proces na Blízkom východe a plnenie tzv. cestovnej mapy, ktorá má viesť k vzniku palestínskeho štátu.
Ďalšou dôležitou témou bude druhé kolo prezidentských volieb na Ukrajine. Únia po prvom kole vyčítala Kyjevu demokratické nedostatky a vyzvala ukrajinské úrady, aby zabezpečili nápravu.
Očakáva sa, že víťazstvo opozičného kandidáta Viktora Juščenka by viedlo k okamžitému otepleniu vzťahov medzi Bruselom a Kyjevom, zatiaľ čo úspech premiéra Viktora Janukovyča by na ďalšie roky zatvoril Ukrajine dvere do EÚ.
Šéfovia diplomacií majú tiež schváliť nové opatrenia proti režimu bieloruského prezidenta Aleksandra Lukašenka. Podľa návrhu rozšíria zákaz vstupu na územie EÚ tým bieloruským predstaviteľom, ktorí sa priamo podieľali na príprave podľa Bruselu zmanipulovaného októbrového referenda a volieb. Únia chce tiež zmraziť dvojstranné vzťahy členských krajín EÚ s Minskom.
(spravodajca TASR Robert Sermek) žab