Informoval o tom dnes zdroj zo stretnutia ministrov financií skupiny G20 v nemeckom Berlíne.
"Dospelo sa k dohode o irackých dlhoch s výnimkou Ruska, ktoré nebolo v pozícii podporiť ju. Nie je jasné, či to bolo kvôli absencii (ministra financií Alexeja) Kudrina alebo pre iný dôvod. Rozumiem tomu tak, že rokovania budú pokračovať medzi Ruskom a Spojenými štátmi," uviedol zdroj.
Veritelia Iraku sa dohodli na rozsiahlom odpustení dlhov vojnou zničenej krajine až po dlhých rokovaniach, ktoré trvali dnes do skorých ranných hodín. Na základe návrhu USA a Nemecka by v troch fázach malo ísť až o 80 percent irackých dlhov.
Dlhy Iraku predstavujú asi 120 miliárd dolárov (3,6 bilióna Sk). Veriteľským štátom musí vysoko zadlžená, na ropu bohatá krajina splatiť približne 42 miliárd dolárov (1,26 bilióna Sk), z nich vyše päť miliárd (150 miliárd SK) Nemecku.
Spojené štáty uprednostňovali takmer úplné odpustenie dlhov Iraku, na úrovni asi 95 percent. Nezhody zabránili dohode na júnovom summite hláv štátov a vlád skupiny G8, ako aj októbrovom výročnom zasadnutí Medzinárodného menového fondu (MMF).