SME

Socialisti a liberáli žiadajú vyjasnenie Barrotovej minulosti

Brusel 19. novembra (TASR) Aféra okolo minulosti francúzskeho komisára Jacqua Barrota naberá na obrátkach. Po odhalení, že bol v minulosti odsúdený a ...

Brusel 19. novembra (TASR) Aféra okolo minulosti francúzskeho komisára Jacqua Barrota naberá na obrátkach. Po odhalení, že bol v minulosti odsúdený a vzápätí amnestovaný, žiada líder socialistov v Európskom parlamente (EP) Martin Schulz urýchlené stretnutie s predsedom novej Európskej komisie Josém Manuelom Barrosom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vyjasnenia o Barrotovej minulosti žiada tiež šéf európskych liberálov v EP Graham Watson. Novú komisiu len vo štvrtok parlament schválil jasnou väčšinou aj vďaka hlasom socialistov a liberálov.

SkryťVypnúť reklamu

Po právnej stránke je pán Barrot nevinný a parlament nemôže namietať proti francúzskemu právu či justícii. Ale sú tu dve nevyjasnené otázky: mal túto skutočnosť pán Barrot odhaliť a priznať pri pohovore v parlamente a čo z toho vyplýva pre budúce vzťahy medzi parlamenom a komisiou, uviedol vo vyhlásení Schulz, ktorý sa chce okrem Barrosa stretnúť aj so samotným Barrotom.

Podľa Watsona musí Barroso urýchlene konať. Vyzývam predsedu komisie, aby urýchlene reagoval a spolu s francúzskou vládou vyjasnil skutočnosti a rozhodol, ako pokračovať, povedal šéf liberálov.

Hoci formálne je podľa neho Barrot nevinný, aktivity, do ktorých bol zapletený, by ho diskvalifikovali pre pôsobenie vo verejnom úrade v mnohých členských krajinách EÚ. EÚ naliehavo potrebuje spoločné európske štandardy pre ľudí, ktorí pôsobia v európskych verejných funkciách, vyzval Watson.

SkryťVypnúť reklamu

Najnovšiu aféru okolo Barrosovej komisie vyvolal vo štvrtok britský europoslanec Nigel Farage, ktorý v rámci svojho útoku proti novej EK pred poslancami vyhlásil, že Barrot bol v roku 2000 odsúdený na podmienečné väzenie za spreneveru.

Barrota v roku 2000 podľa hovorcu EK skutočne odsúdili na podmienečné väzenie v afére okolo financovania strany, ale toto rozhodnutie bolo automaticky zrušené prezidentskou amnestiou z roku 1995. Podľa francúzskych zákonov sa na takýto rozsudok, ktorý nepriniesol žiadny záznam v registri trestov, nemožno odvolávať. Barroso dnes Barrotovi vyjadril plnú dôveru. Komisia ale priznala, že o jeho minulosti sa dozvedel až vo štvrtok v parlamente.

(spravodajca TASR Robert Sermek) žab

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone
  2. Poškodené čelné sklo? Vieme ako si ho dáte do poriadku aj bez spoluúčasti
  3. Z ruky do úst: Viete, koľko rodín nemá žiadnu finančnú rezervu?
  4. Dubová alej prichádza s dostupnejším bývaním na predmestí
  5. Známy šéfkuchár radí: Takto budú bezlepkové pagáče dlhšie mäkké
  6. S. Moravčík: 30-dňová záruka vianočky? Ja by som ju nejedol
  7. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  1. Doma v záhrade je najčítanejší mesačník na Slovensku
  2. Známy šéfkuchár radí: Takto budú bezlepkové pagáče dlhšie mäkké
  3. Z ruky do úst: Viete, koľko rodín nemá žiadnu finančnú rezervu?
  4. S. Moravčík: 30-dňová záruka vianočky? Ja by som ju nejedol
  5. Dubová alej prichádza s dostupnejším bývaním na predmestí
  6. Poškodené čelné sklo? Vieme ako si ho dáte do poriadku
  7. Príbeh firmy, ktorá si získala celé Slovensko
  8. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 502
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 6 784
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 706
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 629
  5. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 594
  6. Plátené tašky a opakované použitie 4 199
  7. S. Moravčík: 30-dňová záruka vianočky? Ja by som ju nejedol 2 955
  8. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone 2 365
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

V Česku je muža vydaný príkaz na nástup do väzenia.


TASR
Ruské korvety Aldar Cydenžapov a Rezkyj.

Rusko má po Číne a Spojených štátoch tretie najväčšie námorné sily na svete.


TASR 7

Explózia mohla nastať v dočasnom skladisku nevybuchnutých bômb.


TASR
Zákaz vstupu sa týka aj Afgancov.

Trump tvrdí, že chce chrániť krajinu pred teroristami zo zahraničia.


TASR 2
SkryťZatvoriť reklamu