Haag 17. novembra (TASR) - Bosnianskosrbský generál Radislav Krstič, ktorého haagsky tribunál uznal vinným z napomáhania a podnecovania ku genocíde v súvislosti so srebrenickou masakrou z júla 1995, si svoj trest odpyká vo väzení v Británii. Dnes to oznámil hovorca tribunálu Jim Landale.
Odvolacia komora tribunálu Krstičovi v apríli skrátila pôvodný trest zo 46 na 35 rokov väzenia po tom, čo zrušila verdikt privej inštancie, ktorá generála v roku 2001 uznala vinným z genocídy, a namiesto toho uznala jeho menej závažnú vinu z napomáhania a podnecovania ku genocíde.
Bosnianskosrbské sily vedené generálom Ratkom Mladičom po dobytí srebrenickej enklávy na východe Bosny, vyhlásenej za "bezpečnú zónu" OSN, zabili asi 7800 moslimských mužov a chlapcov. Masakra - najhoršia udalosť tohto druhu v Európe po skončení druhej svetovej vojny - sa stala jednou z najznámejších epizód bosnianskej vojny z rokov 1992-95.
Krstič - doteraz jeden z najpoprednejších vojenských predstaviteľov súdených Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY) - bude prvým odsúdeným, ktorý si trest odslúži v Spojenom kráľovstve, oznámil tribunál.
Svoje väzenské kapacity dali tribunálu k dispozícii viaceré európske krajiny, vrátane Nemecka, Francúzska, Švédska a Španielska.
"Predseda (tribunálu) prijal rozhodnutie, že trest si odslúži v Spojenom kráľovstve," povedal Landale. Hovorca sa odmietol vyjadriť k termínu Krstičovho transferu zo zadržiavacieho centra v Haagu a neuviedol, v akom väzení bude umiestnený.
Krstič, ktorý pri výbuchu míny prišiel o nohu, v roku 1995 velil zborom Drina bosnianskorbskej armády. V historickom verdikte ho prvá inštancia ICTY v auguste 2001 uznala, ako prvú osobu súdenú tribunálom, vinným z genocídy. Odvolacia komora však tento rok zrušila odsúdenie ako "účastníka na spoločnom kriminálnom čine páchania genocídy" a uznala 56-ročného generála vinným z menej závažného deliktu napomáhania a podnecovania ku genocíde.
Krstič podliehal Mladičovi, ktorého spolu s vojnovým politickým lídrom bosnianskych Srbov Radovanom Karadžičom prokuratúra ICTY v roku 1995 obžalovala z genocídy v súvislosti so srebrenickou masakrou a obliehaním Sarajeva. Obom sa stále darí unikať zatknutiu.