Štokholm 10. decembra (TASR) - Dvanásti vedci z USA, Japonska, Nemecka a Veľkej Británie, ako aj literát V.S.Naipaul prevzali dnes v Štokholme z rúk švédskeho kráľa Karla XVI. Gustáva Nobelove ceny za rok 2001, dotované v jubilejnom 100. roku ich udeľovania sumou 10 miliónov švédskych korún.
Na slávnostnom ceremoniáli, ktorý sa už tradične koná 10. decembra, v deň výročia úmrtia Alfreda Nobela, sa dnes v švédskej metropole zúčastnilo viac ako 150 laureátov prestížnej ceny z rokov minulých.
Laureátmi ocenenia za medicínu sa stali Leland H. Hartwell (USA), Timothy Hunt (Veľká Británia) a Paul M. Nurse (Veľká Británia), ktorých vyznamenali za práce o kontrole bunkového cyklu. Delenie buniek je základom života a prebieha podľa pevne stanoveného cyklu. Jeho porušenie spôsobuje rakovinu.
Ceny za fyziku získal Eric Cornell, Carl Wieman (obaja USA) a Wolfgang Ketterle (Nemecko), a to za objav nového stavu hmoty, ktorý umožňuje veľmi presné merania malých vzdialeností a objektov. Tzv. Bose-Einsteinov kondenzát sa stane piatym skupenstvom - popri tuhom, kvapalnom, plynnom a plazmatickom.
Nobelovu cenu za chémiu prevzali William S. Knowles, Barry Sharpless (obaja USA) a Rjodži Nojori (Japonsko), ktorí vyvinuli molekulu riadiacu dôležité chemické reakcie tak, že vznikne iba jedna z dvoch možných zrkadlovo symetrických foriem koncového produktu. Tento objav bude mať veľký význam pri vývoji liekov, napríklad antibiotík.
Laureátmi ocenenia za ekonómiu sa v tomto roku stali traja Američania: George Akerlof, Michael Spence a Joseph Stiglitz, ktorí položili na Kalifornskej, Stanfordskej a Kolumbijskej univerzite základy modernej informačnej ekonómie a vypracovali tézy o tom, čo sa stane, ak niektoré osoby na trhu vedia viac než ostatní.
Trinidadský autor indického pôvodu V.S.Naipaul, ktorý je významnou postavou anglicky písanej literatúry súčasnosti, prevzal dnes v Štokholme Nobelovu cenu za literatúru, ktorú mu udelili ako ocenenie mimoriadnej schopnosti spojiť v dielach jasnozrivé rozprávačské umenie a pravdivý popis sledovaného, čo núti čitateľa "vidieť prítomnosť potlačených dejín".
Niekoľko hodín pred slávnosťou v Štokholme prevzal v Osle generálny tajomník OSN Kofi Annan Nobelovu cenu mieru, ktorú v tomto roku získal spoločne s ním vedenou Organizáciou Spojených národov.
3 20 le pel