Haag 14. novembra (TASR) - Pred haagskym tribunálom OSN sa v pondelok začne historicky prvý proces s troma kosovskými Albáncami obžalovanými z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti.
Bývalí členovia Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK) Fatmir Limaj (33), Haradin Bala (57) a Isak Musliu (34) sú obžalovaní z "vrážd, krutého zaobchádzania, mučenia a nehumánnych činov" spáchaných počas kosovského konfliktu (1998-99) na srbských a albánskych civilistoch v internačnom tábore UCK v Lapušniku na východe provincie. Obvinenia sa týkajú roku 1998. Všetci obžalovaní trvajú na svojej nevine.
Limaj, bývalý predstaviteľ Demokratickej strany Kosova (PDK) vedenej politickým lídrom medzičasom rozpustenej UCK Hashimom Thacim, je okrem iného obžalovaný aj z účasti na desiatke vrážd Srbov a Albáncov.
Mierová jednotka KFOR zatkla Balu a Muslia vo februári 2003. Limajovi sa najprv podarilo vyhnúť zatknutiu tým, že odletel na služobnú cestu. O niekoľko dní neskôr ho však zadržali v Slovinsku a vydali do Haagu.
Limaj bol v čase konfliktu veliteľom tábora v Lapušniku a je obvinený z účasti na desiatke vrážd Srbov a Albáncov. Musliu, strážca tábora, čelí okrem iného obvineniu z účasti na vražde štyroch zadržaných v polovici júla 1998. Bala je obvinený z účasti na poprave 11 zadržiavaných z konca júla 1998, keď srbské sily opätovne získavali kontrolu nad regiónom Lapušnik.
V súvislosti s procesom zadržali Bequ Bagaja, ktorého obvinili zo zastrašovania svedkov a previezli do Haagu.
Hlavná prokurátorka Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) Carla del Ponte v októbri oznámila, že do konca tohto roku plánuje vzniesť nové obvinenia proti osobám z vedenia UCK. Zároveň poukázala na nedostatok spolupráce zo strany medzinárodného spoločenstva a kosovských úradov pri vyšetrovaní zločinov spáchaných UCK.
Kosovo je pod správou OSN od júna 1999, keď sa skončili nálety NATO na vtedajšiu Juhosláviu, ktorými eskaloval kosovský konflikt medzi kosovskoalbánskymi rebelmi a jednotkami Belehradu. Prevažne etnickými Albáncami obývaná provincia zostáva stále oficiálne súčasťou Srbska a Čiernej Hory (SČH) - voľnej únie, na ktorú sa Juhoslávia transformovala vo februári 2003.