Washington 14. novembra (TASR) - V americkej spravodajskej službe CIA to - podľa informácie dnešného vydania denníka New York Times - začína po príchode nového riaditeľa Portera Gossa riadne vrieť.
Do médií prenikli informácie, že napätie medzi najdôležitejšími oddeleniami CIA, zodpovednými za zosúladenie zahraničných tajných operácií, a novým vedením sú natoľko silné, že hrozí až rebélia. Vnútorné nepokoje dosiahli také rozmery, o akých sa v CIA už dlhé desaťročia nikomu ani nesnívalo.
Goss je republikánom a do funkcie riaditeľa CIA ho po odchode doterajšieho šéfa spravodajskej služby Georgea Teneta povolal prezident George W. Bush.
Svojho postu sa Tenet vzdal v lete po rozsiahlej kritike za chybné analýzy a nedostatky v spravodajstve CIA, súvisiace s teroristickými útokmi z 11. septembra 2001, a pred začiatkom vojny v Iraku.
Porter Goss má v CIA realizovať zásadné reformy, do dnešných dní však nepredložil informáciu o budúcom zameraní tejto inštitúcie a akosi pozabudol získať si na svoju stranu "kuriérnych špiónov" vo vplyvnom oddelení pre globálne zahraničné operácie.
Zamestnanci tohto oddelenia sa sťažujú, že Goss nechce ich radu, odmieta rozhovory s nimi a ich autoritu chce podriadiť štábu spolupracovníkov, ktorí do CIA prišli vedno s ním.
Sťažnosti pracovníkov sa týkajú predovšetkým osoby nového personálneho šéfa CIA Patricka Murraya, ktorý je údajne panovačný a nevie zaobchádzať s ľuďmi.
Svoj odchod zo CIA ohlásil po 30 rokoch pôsobenia v tejto inštancii aj zástupca riaditeľa John McLaughlin. Pred médiami označil svoje rozhodnutie za čisto osobné a vyhlásil, že jednoducho chce odísť do dôchodku. Na verejnosť prenikli však správy, že McLaughlin pred svojím odchodom Gossa vážne varoval a upozornil, že napätie vo vnútri CIA dosiahlo nebezpečný bod a hrozí negatívny vplyv na prácu celej spravodajskej služby.
Svoj odchod zo CIA ohlásil aj Stephen Kappes, ktorý mal na starosti dozor nad zahraničnými spravodajskými operáciami, odchodom pohrozili aj ďalší dlhoroční pracovníci CIA. Len na osobnú žiadosť Bieleho domu Kappes súhlasil, že svoje rozhodnutie si do konca mesiaca ešte premyslí.
"Je to najhorší nepokoj (v CIA), o akom som doteraz počul, citoval denník Washington Post bývalého vedúceho pracovníka americkej spravodajskej služby. "Vládne dezorientácia na všetkých úrovniach, prejavuje sa výnimočná strata morálky a motivácie."