Belehrad 14. novembra (TASR) - Srbský premiér Vojislav Koštunica dnes vyhlásil, že jeho vláda nemôže zatýkať osoby obvinené haagskym tribunálom OSN z vojnových zločinov, keďže by to podkopalo stabilitu krajiny.
Koštunica však naznačil že úrady sa snažia dojednať dobrovoľné vzdanie sa aspoň časti z 15 srbských obžalovaných, ktorí sa nachádzajú na území krajiny.
"Sú niektoré veci, ktoré krajina nemôže urobiť, aj keby chcela," povedal Koštunica súkromnej televízii BK. S tribunálom "musíme spolupracovať takým spôsobom, ktorý by nespochybnil stabilitu v krajine," dodal.
Konzervatívny Koštunica, známy svojím kritickým postojom voči Medzinárodnému trestnému tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY), je pod čoraz väčším medzinárodným tlakom, aby s tribunálom spolupracoval. USA a EÚ podmienili poskytovanie ďalšej finančnej a politickej podpory Srbsku zatknutím bývalého bosnianskosrbského generála Ratka Mladiča a ďalšími podozrivými, vrátane štvorice policajných a armádnych generálov obvinených v súvislosti s kosovským konfliktom.
Predstavitelia ICTY tento mesiac predložia Bezpečnostnej rade OSN správu o úrovni spolupráce jednotlivých krajín bývalej Juhoslávie s Haagom.
Koštunica v rozhovore priznal, že cíti tlak. "Robíme, čo môžeme", aby obvinení skončili v Haagu, vyhlásil. "Nemáme poňatia, kde sa väčšina z tých ľudí nachádza," povedal premiér s tým, že všetky informácie o možnom pobyte obvinených sú podrobne skúmané, zatiaľ však priniesli len málo výsledkov.
Koštunicov menšinový kabinet bol na jar v parlamente potvrdený s podporou poslancov Socialistickej strany Srbska (SPS) exprezidenta Slobodana Miloševiča, ktorý od roku 2002 čelí v Haagu procesu. Socialisti svoju podporu podmienili zastavením vydávania Srbov pred tribunál.